Rtv Pendimi
Samet Tours
Good life Restaurant
Vip Well
auto lider
Lajme

Pas 12 vitesh hasmëri, familja fal gjakun e djalit

Muslim Shop

Pas 10 vitesh hasmëri, Familja Shkodra nga Sadovina e Çerkezëve të Komunës së Vitisë, i ka shtrirë dorën e pajtimit familjes Metallari nga Mjaki i Vitisë, duke falur gjakun e djalit të tyre.

Lulzim Shkodra, u vra në vitin 2007 nga një djalë i familjes Metallari.

Pajtimi mes familjeve, u bë në xhaminë e fshatit Sadovinë, ku merrnin pjesë edhe përfaqësues të Bashkësisë Islame, komunës dhe banorë të shumtë.

Ai uroi që ky shembull të ndiqet edhe nga familjet tjera që janë në rrethana të tilla dhe të pajtohen.

Kurse, xhaxhai i djalit që shkaktoi vrasjen, Ibish Metallari, tha se ndjen dhimbje të madhe për atë se çfarë ka ndodhur vite më parë. Ai ka falënderuar familjen Shkodra për pajtimin dhe tha se tani ndjehen më rahat.

Iniciuesit e këtij pajtimi, Farush Rexhepi nga Bashkësia Islame dhe Hasan Aliu nga Komuna e Vitisë, thanë se pajtimi është zgjidhja më e mirë për rastet e tilla dhe këtë gjest të familjes Shkodra e kanë quajtur akt madhështor.

Të ngjajshme

Shkup, realizohet shëtitje me biçikletë nëpër Çair

Kushtrim Guraj

Parlamenti turk ratifikon ligjin e ri për shërbimin ushtarak

Kushtrim Guraj

Kufiri SHBA-Meksikë, vijë kufitare e vdekjeve të pandërprera të emigrantëve

Kushtrim Guraj

Erdoğan dhe Trump do të takohen në Samitin G-20 në Japoni

Kushtrim Guraj

Haradinaj: Ndërhyrja e NATO-s, e prirë nga Amerika, ktheu shpresën tek populli ynë

Kushtrim Guraj

Putin zgjat sanksionet ruse kundër BE-së

Kushtrim Guraj

Gjykata refuzon kërkesën e 11 të akuzuarve në rastin “veteranët”

Kushtrim Guraj

BeH, 13 vite burg për ish-ushtarin serb për krime kundër njerëzimit

Kushtrim Guraj

Djali i Mohamed Morsit falënderon Erdoğanin për mbështetjen

Kushtrim Guraj