Rtv Pendimi
Lajme

Pensionimi e mungesa e mjekëve, sfidë për shëndetësinë në Kosovë

Edhe gjatë vitit 2020 mungesa e punëtorëve shëndetësorë do të jetë sfidë e institucioneve publike shëndetësore në vend. Pensionimi i mjekëve dhe ikja e tyre nga Kosova do ta vështirësojë edhe më shumë dhënien e shërbimeve shëndetësore.

Institucionet publike shëndetësore në vend edhe këtë vit kanë vazhduar punën me mungesë të stafit mjekësor e me mungesë të infermierëve. Mungesa e punëtorëve shëndetësorë është thënë se po ua vështirëson atyre dhënien e shërbimeve sa më cilësore për pacientët.

E ajo që po e rëndon edhe më shumë gjendjen, sa i përket stafit mjekësor, është pensionimi i një numri të madh të mjekëve.

Edhe këtë vit nga këto institucione shëndetësore është thënë se ka mjekë, të cilët do të pensionohen, gjë që do ta shtojë edhe më shumë nevojën për mjekë të rinj./zeri/

Të ngjajshme

Turqia godet elementet e regjimit në Siri

Hevzi Hasani

Kinë, numri i të vdekurve nga koronavirusi rritet në 2.790

Hevzi Hasani

Japonia mbyll shkollat për të kontrolluar përhapjen e koronavirusit

Kushtrim Guraj

Kurti: Gjyqësori të merret me nënshkrimin e marrëveshjes së fshehtë mes Thaçit dhe NATO-s

Kushtrim Guraj

Itali, kreu i rajonit të Lombardisë në karantinë për shkak të Covid-19

Kushtrim Guraj

Kërkesat për azil në BE u rritën me 13 për qind në vitin 2019

Kushtrim Guraj

“Institucionet kosovare dështuan në mbrojtjen e fëmijëve viktima të abuzimit”

Kushtrim Guraj

Vogëlushja Selva që luante “lojën e luftës” në Siri, tashmë luan me lodra të vërteta në Turqi

Kushtrim Guraj

Mulla Sead Paçarizi, zgjedhet Kryetarit i Këshillit të Bashkësisë Islame në Malishevë

Kushtrim Guraj