Rtv Pendimi
Lajme

Pesëmbëdhjetë shtete arabe Fitër Bajramin do ta festojnë të njëjtën ditë me Turqinë

Pesëmbëdhjetë shtete arabe, përfshirë Arabinë Saudite, Egjiptin dhe Emiratet e Bashkuara Arabe, do të festojnë të dielën Fitër Bajramin, raporton Anadolu Agency (AA).

Sipas njoftimeve të autoriteteve kompetente të 15 shteteve arabe në fjalë, është theksuar se dita e fundit e muajit Ramazan është përcaktuar 23 maji, dita e shtunë, ndërsa dita e parë e muajit Shevval është 24 maji, dita e diel dhe se do të festohet si dita e parë e Fitër Bajramit.

Në vendet në fjalë nuk është vëzhguar hëna, por dita e bajramit është përcaktuar sipas përllogaritjeve astronomike.

Vendet tjera arabe që do ta festojnë bajramin ditën e diel, janë: Katari, Kuvajti, Bahrejni, Palestina, Jordani, Iraku, Jemeni, Libia, Siria, Libani, Algjeria dhe Tunizia.

Gjithashtu edhe Turqia dhe vendet e Ballkanit do ta festojnë bajramin më 24 maj.

Të ngjajshme

BE, strategjia e rimëkëmbjes në forcimin e teknologjisë së pastër dhe të gjelbër

Kushtrim Guraj

OKB nuk arriti të mbledhë fondin humanitar prej 2,4 miliardë dollarë për Jemenin

Kushtrim Guraj

OKB dërgon mbi 100 maune me ndihma në Idlib

Kushtrim Guraj

Kosovë, seanca për votimin e qeverisë së re do të mbahet të mërkurën

Kushtrim Guraj

Turqia u bën thirrje të rinjve të suksesshëm të vazhdojnë arsimimin në vend

Kushtrim Guraj

Turqia hap një spital tjetër të urgjencave në Stamboll

Kushtrim Guraj

Thaçi: Është hapur rruga për krijimin e qeverisë së re

Kushtrim Guraj

Qeveria e Kosovës shton masa të reja të reciprocitetit tregtar me Serbinë

Kushtrim Guraj

Arabia Saudite hap xhamitë, pezullimi vazhdon në Mekë

Kushtrim Guraj

* Nëse radiot nuk funksionojnë, Kliko KËTU