Rtv Pendimi
Lajme

Pew: Myslimanët mund të bëhen grupi i dytë më i madh fetar i Amerikës deri në vitin 2040

Popullsia myslimane e Amerikës po rritet me një ritëm të shpejtë – aq shumë saqë muslimanët parashikohen që një ditë të dalin para hebrenjve si komuniteti i dytë fetar më i madh në vend.
Vlerësime të reja nga Qendra Kërkimore Pew, përcjell Gazeta e Re, tregojnë se në vitin 2017 kishte rreth 3.45 milionë muslimanë të të gjitha moshave që jetonin në SHBA. Duke kombinuar të dhënat nga një sondazh i vitit 2017 i Myslimanëve të Shteteve të Bashkuara dhe nga Byroja e Regjistrimit, Qendra Kërkimore Pew gjeti se muslimanët përbëjnë 1.1 për qind e popullsisë së përgjithshme të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Myslimanët kanë qenë pjesë e peizazhit fetar të Amerikës që nga themelimi i vendit. Vala e parë e muslimanëve arriti në Shtetet e Bashkuara si skllevër, shumë prej të cilëve u konvertuan me forcë në krishterim.

Qendra Kërkimore Pew filloi të mbledhë vlerësime rreth madhësisë së popullsisë muslimane të vendit në vitin 2007. Që atëherë, grupi fetar duket se është rritur me një ritëm prej rreth 100,000 në vit, të nxitur nga normat e larta të fertilitetit dhe migrimi i vazhdueshëm në SHBA.

Të ngjajshme

Shqipëria goditet nga një tërmet 4,5 ballë

Kushtrim Guraj

Arabia Saudite nga 4 tetori gradualisht do të nisë vizitat për umre

Kushtrim Guraj

Francë, deputetët largohen nga takimi pasi një studente ishte me mbulesë

Kushtrim Guraj

Myftiu Tërnava priti në takim imamin dhe anëtarin e Komunitetit Mysliman Shqiptar të Mbretërisë së Bashkuar

Hevzi Hasani

Arrijnë në Kosovë 25 ekspertë gjermanë për ofrim të ndihmës rreth COVID-19

Kushtrim Guraj

Kryeministri Rama viziton monumentet osmane në Berat që po restaurohen nga TIKA

Kushtrim Guraj

Nxënësit e klasave 7,8,9,11 dhe 12 i kthehen mësimit

Kushtrim Guraj

Bashkohen shqiptarët në Zvicër

Kushtrim Guraj

Dhjetëra kolonë hebrej bastisin xhaminë Al-Aksa

Kushtrim Guraj

* Nëse radiot nuk funksionojnë, Kliko KËTU