Rtv Pendimi
Shëndetësi

Pini qumësht, shpëtoni nga infarkti

Një gotë qumësht në ditë mund të reduktojë dukshëm mundësitë për të vdekur nga infarkti apo goditjet në zemër. Studiuesit e Universitetit të Reading dhe Cardiff në Britaninë e Madhe, analizuan 324 studime shkencore lidhur me efektet e konsumimit të qumështit. “Studimi ynë kishte si qëllim të verifikonte nëse pirja e qumështit ka dobi apo jo.

Por u zbulua se krahas vetive të tjera qumështi mund të përmirësojë shëndetin dhe mund të mbrojë zemrën nga sëmundje të ndryshme. Mirëpo nuk ka prova nëse qumështi mund të rrisë rreziqet për shëndetin, përveç rastit të kancerit në prostatë”, deklaroi Ian Givens, i Universitetit të Reading-ut.

Natyrisht se nuk duhet zgjedhur qumësht me nivel të lartë të yndyrës, por mjafton ai që përmban deri në 2,8 për qind yndyrë./zeri

Të ngjajshme

Magnezi, mineral me funksion të gjerë në organizëm

Kushtrim Guraj

Si t’i shëroni thembrat e çara në mënyrë natyrale?

Kushtrim Guraj

Ramazani – muaji i shëndetit

Hevzi Hasani

Përgatitni trupin tuaj për Ramazan me këto këshilla për shëndetin

Kushtrim Guraj

Epidemia e Covid 19 po merr ngadalë rrjedhën e zakonshme të çdo infeksioni viral sezonal

Kushtrim Guraj

Mbrojtja më e mirë kundër çdo virusi

Kushtrim Guraj

A e dini nga vjen fjala Karantena ?

Hevzi Hasani

Stresi dhe shëndeti

Qëndrim Ibrahimi

S’do ju vijë kurrë moment më i mirë për të lënë cigaren

Qëndrim Ibrahimi

* Nëse radiot nuk funksionojnë, Kliko KËTU