Rtv Pendimi
Kuzhinë

POGAQE?

Nevojiten:


• 250 gr sheqer pluhur
• 200 gr marmelatë kajsie
• 2 vezë
• 250 gr bajame të grira


Gatimi:


I thyejmë vezët dhe i ndajmë të bardhat nga të verdhat. Të bardhat i hedhim në enën për përzierje, ndërsa të verdhat në një enë anash. Të bardhat i rrahim me mikser. Në enën me të bardhat e rrahura e shtimë sheqerin pluhur. Pastaj, në enë shtojmë 100 gr marmelatë dhe vazhdojmë t’i rrahim me mikser. I shtojmë bajamet e grira dhe pasi bashkohet masa, e fikim mikserin.
Vazhdojmë brumin ta ngjeshim me duar në tavolinë, në të cilën kemi hedhur miell. Mes petës nga brumi hapim një petë. Me kallëpin e kaluar në miell, nga peta nxjerrim forma të rrumbullakëta. Në tavë shtojmë një letër. Format i vëmë në tavë. Tavën e vëmë në furrë. Pjekim 15 minuta në temperaturë prej 180 gradë.
Me lugë kafeje, me marmelatë lyejmë një pogaçe. Sipër marmelatës vëmë edhe një pogaçe. Në të njëjtën mënyrë i përgatisim të gjitha pogaçet.

Të ngjajshme

Bukë me miell liri dhe fara liri

Qëndrim Ibrahimi

Drekë e gjelbër e pjekur në furrë: E lirë, e shijshme, dietale, e shkëlqyeshme!

Qëndrim Ibrahimi

Gullash me suxhuk dhe qiqra: Drekë e lëngët e cila do t’i pëlqejë gjithë familjes!

Qëndrim Ibrahimi

Qoftere nga fasulja: Ushqim i shijshëm për fillestarët

Qëndrim Ibrahimi

Borani të marinuara kreshmore, por edhe e shijshme nga frigoriferi me ngrirje të thellë

Qëndrim Ibrahimi

Toptha brazilianë nga mielli dhe djathi: Paragjellë shumë e shijshme dhe do t’u pëlqejë të gjithëve!

Qëndrim Ibrahimi

Sallatë me dredhëza e fileta pule

Kushtrim Guraj

Lakror misri me hithra

Kushtrim Guraj

Gurabije mjalti me grizë: Sekreti i ëmbël i kuzhinës së gjyshes

Kushtrim Guraj

* Nëse radiot nuk funksionojnë, Kliko KËTU