Rtv Pendimi
Samet Tours
Good life Restaurant
Vip Well
auto lider
Lajme

Policia izraelite bën për spital drejtorin e xhamisë Aksa

Muslim Shop

Policia izraelite ka sulmuar drejtorin e kompleksit të shenjtë Mesxhid al-Aksa në Kudsin Lindor të pushtuar, Sheik Omar al-Kisvani, transmeton Anadolu Agency (AA).

Firas Dibs, zëdhënës i Autoritetit të Vakëfeve Islame të Kudsit, organ nën kompetenca të Jordanisë që kujdeset për Al-Aksanë, tha se Kisvani është shtruar në spital pas sulmit të policisë izraelite.

Dibs tha se gjendja e drejtorit të Al-Askasë është e mirë dhe shtoi se trajtimi i tij është duke vazhduar në spital.

Ai po ashtu njoftoi se brenda kompleksit janë duke vazhduar tensionet që filluan në mëngjes pasi një polic izraelit u përpoq të hyjë në Kupolën e Shkëmbit me kipa (kësulë hebreje) në kokë, me ç’rast rojet i mbyllën dyert e kësaj faltoreje.

Ndryshe, policët izraelitë hyjnë në Kupolën e Shkëmbit në baza të rregullta ditore për “kontrolle të sigurisë”.

Mesxhid Al-Aksa, që gjendet në Kudsin Lindor të pushtuar, është kibleja e parë e muslimanëve.

Nën këtë kompleks, ku krahas Xhamisë së Kibles dhe Kupolës së Shkëmbit gjenden edhe muze, medrese dhe oborri i madh, hebrenjtë janë duke kryer gërmime me arsyetimin se aty “gjenden mbetjet e Tempullit të Sulejmanit”, duke pretenduar të drejtën për të kryer rite fetare në Aksa.

Të ngjajshme

Shkup, realizohet shëtitje me biçikletë nëpër Çair

Kushtrim Guraj

Parlamenti turk ratifikon ligjin e ri për shërbimin ushtarak

Kushtrim Guraj

Kufiri SHBA-Meksikë, vijë kufitare e vdekjeve të pandërprera të emigrantëve

Kushtrim Guraj

Erdoğan dhe Trump do të takohen në Samitin G-20 në Japoni

Kushtrim Guraj

Haradinaj: Ndërhyrja e NATO-s, e prirë nga Amerika, ktheu shpresën tek populli ynë

Kushtrim Guraj

Putin zgjat sanksionet ruse kundër BE-së

Kushtrim Guraj

Gjykata refuzon kërkesën e 11 të akuzuarve në rastin “veteranët”

Kushtrim Guraj

BeH, 13 vite burg për ish-ushtarin serb për krime kundër njerëzimit

Kushtrim Guraj

Djali i Mohamed Morsit falënderon Erdoğanin për mbështetjen

Kushtrim Guraj