Rtv Pendimi
Lajme

Popullsia e botës mund të arrijë në 10 miliardë në vitin 2050

ANKARA (AA) – NAZLI YÜZBAŞIOĞLU

Popullsia botërore e cila rritet me rreth 84 milionë çdo vit, sipas parashikimeve në vitin 2050 do të arrijë në 10 miliardë ndërsa deri në fund të shekullit në 11.2 miliardë banorë.

Sipas përpilimeve të bëra nga gazetarët e Anadolu Agency (AA) nga parashikimet që Fondi i Kombeve të Bashkuara për Popullsinë (UNFPA) ka bërë rreth situatës së popullsisë botërore gjatë shekullit të kaluar dhe se si do të jetë në 50 vitet e ardhshme, theksohet se popullsia botërore 2.000 vjet më parë ka qenë 300 milionë.

Popullsia në vitin 1600 ka qenë 600 milionë, në 1804 arriti në 1 miliard dhe në vitet 1900 në 1.5 miliardë banorë. Ndërsa rritja më e madhe a popullsisë është regjistruar pas viteve 1950. Popullsia aktuale e botës ka arritur në 7.7 miliardë banorë.

Po ashtu popullsia botërore e cila rritet me rreth 84 milionë çdo vit, parashikohet që në fund të shekullit të arrijë në 11.2 miliardë.

Ndërsa duke patur parasysh se afërsisht në çdo 12 vite popullsisë së botës i shtohen 1 miliard njerëz, parashikohet se me shpejtësinë e rritjes aktuale ajo të arrijë në 10 miliardë në vitin 2050.

– Në vitin 2050 gjysmën e popullisë së botës do ta përbëjnë vetëm 9 vende

Sipas UNFPA-së pritet që popullisës botërore t’i shtohen 2,2 miliardë njerëz mes viteve 2017-2015, ku për periudhën në fjalë parashikohet se nga kontinenti i Afrikës t’i bashkohen popullsisë së botës 1.3 miliardë njerëz dhe nga Azia 750 milionë. Në rritjen e popullsisë Azinë do ta ndjekin Amerika Latine, Karaibet, Amerika e Veriut dhe Paqësori.

Ndërsa i vetmi rajon ku parashikohet ulje e popullsisë për këtë periudhë është kontinenti i Evropës, ku sipas kësaj, gjatë viteve 2017-2050 pritet ulje e popullsisë në 51 vende dhe rajone shumica e të cilave ndodhen në këtë kontinent.

Në vitin 2050 gjysmën e popullisë së botës do ta përbëjnë vetëm 9 vende siç janë India, Nigeria, Kongo, Pakistani, Etiopia, Tanzania, SHBA, Uganda dhe Indonezia.

Të ngjajshme

LAJMI I FUNDIT: 214 raste të reja me koronavirus në Kosovë

Kushtrim Guraj

Familjet e viktimave të Srebrenicës, pas 25 vitesh do t’i varrosin të dashurit e tyre

Kushtrim Guraj

“Turqia edhe në kushte të jashtëzakonshme ka ndihmuar Kosovën”

Kushtrim Guraj

Shqipëria në pritje të përfundimit të reformës zgjedhore

Kushtrim Guraj

Në kampet e refugjatëve në Idlib po përhapet sëmundja Leishmanioza

Kushtrim Guraj

Kosovë, 4 të vdekur dhe 195 raste të reja me COVID-19

Kushtrim Guraj

Dialogu Prishtinë-Beograd fillon më 12 korrik në Bruksel

Kushtrim Guraj

Djathi i emigrantëve shqiptarë në Turqi pret tregues gjeografik

Kushtrim Guraj

Rukiqi: Dora e shtetit ka dështuar të ofrojë përkrahjen për sektorin privat

Kushtrim Guraj

* Nëse radiot nuk funksionojnë, Kliko KËTU