Rtv Pendimi
auto lider
Good life Restaurant
Vip Well
Samet Tours
Lajme

“Pozicionimi i Evropës kundër sanksioneve ka shtyrë në vetmi SHBA-të”

Muslim Shop

ANKARA (AA) – Ministri i Jashtë iranian, Muhammed Xhevad Zarif, është shprehur se vendet evropiane që mbrojnë marrëveshjen bërthamore, duke biseduar një e nga një me vendet që marrin naftë nga Irani “u kanë sugjeruar atyre që të vazhdojnë të importojnë pa marrë parasysh sanksionet amerikane”, transmeton Andolu Agency (AA).

Në një intervistë në një prej gazetave kryesore “Gazeta e Iranit”, Zarif, ka theksuar se vendet evropiane (Gjermania, Franca, Britania) palë në anën e marrëveshjes pas tërheqjes së njëanshme të SHBA-ve nuk janë në pikën që presin për mbrojtjen e marrëveshjes bërthamore, por se janë në rrugë të drejtë.

Duke shpjeguar se Evropa pavarësisht sanksioneve të SHBA-ve vazhdon përpjekjet edhe për lehtësimin e procedurave të Bankës Qendrore të Iranit me bankat evropiane, Zarif tha se “Pozicionimi i Evropës kundër sanksioneve ka shtyrë në vetmi SHBA-të”.

Ministri Zarif ka shtuar se Omani dhe Zvicra kanë propozuar që të kryejnë ndërmjetësim mes Iranit dhe SHBA-ve, por se aktualisht nuk bëhet fjalë për bisedime me SHBA-në.

Të ngjajshme

Tajlandë, ekipi shëndetësor arrin te fëmijët e bllokuar në shpellë

Kushtrim Guraj

Haradinaj: Taksa ndaj Serbisë, ndikoi në rritjen e shitjes së produkteve vendore

Kushtrim Guraj

Mbahet seanca komemorative për vdekjen e Adem Demaçit

Kushtrim Guraj

Tragjedi në Danimarkë, disa të vdekur pas aksidentit me tren

Kushtrim Guraj

Erdoğan: Arabia Saudite të dëshmojë se Khashoggi u largua nga konsullata

Kushtrim Guraj

Çereku i popullsisë së BE-së me aftësi të kufizuara afatgjate

Kushtrim Guraj

“Jetimat e Ballkanit” nuk ndalen, ndërtojnë 5 shtëpi në Komunën e Hanit të Elezit

Kushtrim Guraj

Pacolli: Kosova do ta kishte vështirë të ecë me tempon e vet pa mbështetjen e Turqisë

Kushtrim Guraj

Halil Kastrati me shoqatën e tij, i ndërton shtëpi veteranit nga Buqja (Video)

Kushtrim Guraj