Rtv Pendimi
Lajme

Presidenti maqedonas Stevo Penadrovski pritet të takojë Macronin javën tjetër

Presidenti Stevo Pendarovski të martën e ardhshme pritet të takojë personalisht Presidentin francez Emanuel Makron nga i cili personalisht do të mund të dëgjojë shqetësimin e Francës për procesin e zgjerimit të BE-së.

Nga Kabineri i Presidentit nuk konfirmojnë akoma detajet e takimit i cili pritet të ndodhë në kuadër të Forumit parisien të paqes. Ky takim vjen pas insistimit të Presidentit Pendarovski për takim me Makronin i cili në Samitin e Këshillit Evropian ishte ndër kundërshtarët më të zëshëm kundër caktimit të datës për fillimin e negociatave për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, me argumentimin e se BE-ja duhet fillimisht të reformojë metodologjinë e procesit të anëtarësimit.

Të ngjajshme

Shqipëri, mbahet aktiviteti “Pejgamberi Muhamed dhe familja”

Kushtrim Guraj

Vëllezërit Sylejmani arrijnë suksese me restaurantin e tyre në Austri, për ta shkruajnë edhe gazetat austriake

Kushtrim Guraj

Inflacioni vjetor në BE mbetet në 1.1 për qind në tetor

Kushtrim Guraj

Turqia dhe SHBA bisedojnë për të zgjidhur çështjet F-35 dhe S-400

Kushtrim Guraj

Izraeli godet objektivat e Hamasit në Gaza

Kushtrim Guraj

Kosova shënon rënie në rastet e aksidenteve në trafik rrugor

Kushtrim Guraj

“Mini-Shengeni” ballkanik, nuk mund të realizohet pa përfshirjen e Kosovës

Qëndrim Ibrahimi

Plani B i Kosovës për kualifikim në ‘Euro 2020’: Detajet dhe datat e përballjeve

Qëndrim Ibrahimi

Cakaj në UNESCO flet për domosdoshmërinë e anëtarësimit të Kosovës

Qëndrim Ibrahimi