Rtv Pendimi
Lajme

Protesta në Suedi për shkeljen e të drejtave të njeriut mbi ujgurët

Në Suedi u organizuan protesta për shkak të shkeljes së të drejtave të njeriut në rajonin autonom ujgur Xinjiang, në Kinë, raporton Anadolu Agency (AA).

Protestat u organizuan nën sloganin “Bëhu zëri i të shtypurve, liri për turqit ujgur”, mbështetur nga një varg organizatash joqeveritare.

Në kopshtin Humlegarden, u mblodhën rreth 300 persona, ndërsa sloganet e tyre ishin “Liri Turkestanit”, “Liri ujgurëve”, “Mbyllni kampet”.

Marshi protestues u organizua deri në Ambasadën e Kinës në Stokholm, ndërsa demonstruesit kërkuan të mbyllen kampet në Xinjiang të Kinës.

Adem Galip,para organizatorëve, tha se turqit ujgurë urgjentisht u nevojitet ndihmë

“U bëjmë thirrje të gjithë organizatave ndërkombëtare, fillimisht Kombeve të Bashkuara (OKB) që të ushtrojnë presion ndaj Kinës”, tha Galip.

Të ngjajshme

LAJMI I FUNDIT: 214 raste të reja me koronavirus në Kosovë

Kushtrim Guraj

Familjet e viktimave të Srebrenicës, pas 25 vitesh do t’i varrosin të dashurit e tyre

Kushtrim Guraj

“Turqia edhe në kushte të jashtëzakonshme ka ndihmuar Kosovën”

Kushtrim Guraj

Shqipëria në pritje të përfundimit të reformës zgjedhore

Kushtrim Guraj

Në kampet e refugjatëve në Idlib po përhapet sëmundja Leishmanioza

Kushtrim Guraj

Kosovë, 4 të vdekur dhe 195 raste të reja me COVID-19

Kushtrim Guraj

Dialogu Prishtinë-Beograd fillon më 12 korrik në Bruksel

Kushtrim Guraj

Djathi i emigrantëve shqiptarë në Turqi pret tregues gjeografik

Kushtrim Guraj

Rukiqi: Dora e shtetit ka dështuar të ofrojë përkrahjen për sektorin privat

Kushtrim Guraj

* Nëse radiot nuk funksionojnë, Kliko KËTU