Rtv Pendimi
auto lider
Good life Restaurant
Samet Tours
Shëndetësi

Pse duhet t’i konsumoni fëstëkët?

Muslim Shop

Arrat janë një nga ushqimet më të preferuara dhe një përbërës i rëndësishëm si për ëmbëlsira ashtu edhe për gjellëra.

Nëse ju pëlqeni të hani arrat, fëstëkët janë një nga opsionet më të shëndetshme pasi kanë ushqyes të domosdoshëm dhe kanë një numër përfitimesh shëndetësore, duke ju ndihmuar për të kontrolluar peshën tuaj të trupit dhe për të ulur rrezikun për problemet e zemrës.

Zemra e shëndetshme

Konsumi i rregullt i fëstëkëve mund të përmirësojë shëndetin e zemrës dhe të parandalojë sëmundjet e ndryshme kardiovaskulare. Gjithashtu, konsumimi i rregullt i fëstëkëve mund të rregullojë presionin e gjakut.

Yndyrna të shëndetshme

Një sasi e fëstëkëve (rreth 50 gr) përmban 160 kalori, e cila është një përmbajtje relativisht e ulët e kalorive. Prandaj, ato konsiderohen si ushqimet më të shëndetshme, transmeton Klan Kosova.

Absorbojnë kolesterolin

Fitosterolët, që gjenden në fëstëkë, janë në gjendje të absorbojnë kolesterolin nga përbërësit e tjerë, prandaj shpesh shtohen në ushqimet që kanë shumë kalori.

Fëstëkët janë një zëvendësim i jashtëzakonshëm i mishit

Fëstëkët përmbajnë shumë protein andaj mund të zëvendësojnë lirshëm mishin. Poashtu kanë shumë antioksidantë që mbron organizmin nga sëmundja e kancerit dhe sëmundjet e zemrës.

Vitamina dhe minerale

Fëstëkët përmbajnë hekur, magnez, fosfor dhe vitamin B6. Poashtu përmbajën edhe 30 vitamina të tjera dhe minerale.

Të ngjajshme

Vapa, e rrezikshme për fëmijët!

Kushtrim Guraj

Sa ujë duhet të pini në bazë të peshës?

Hevzi Hasani

Si ndikon dielli në shëndetin tuaj?

Hevzi Hasani

Përse nuk është e shëndetshme pirja e ujit në këmbë?

Kushtrim Guraj

A mundë të ju ndihmoj meditimin, në orar të punës?

Kushtrim Guraj

Boronicat reduktojnë rrezikun nga sëmundjet e zemrës

Kushtrim Guraj

Duhani, dy herë i dëmshëm

Kushtrim Guraj

Fillon Java e Shëndetësisë Kosovë-Turqi 2019

Kushtrim Guraj

Ushqimet që preferohen gjatë ditëve të nxehta

Hevzi Hasani