Rtv Pendimi
Lajme

Putin zgjat sanksionet ruse kundër BE-së

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, i ka zgjatur sanksionet hakmarrëse ndaj Bashkimit Evropian (BE) deri në fund të vitit 2020, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas deklaratës zyrtare, Rusia e ka mbajtur të pandryshuar listën e importeve të ndaluara nga BE-ja.

Fillimisht, BE-ja në vitin 2014 vendosi sanksione ekonomike kundër Rusisë lidhur me rolin rus në konfliktin e Ukrainës. Në përgigje, Rusia ndaloi importet e disa ushqimeve dhe produkteve të tjera evropiane.

Ukraina është dëmtuar nga konflikti që nga marsi i vitit 2014 pas aneksimit të Krimesë nga Rusia, pas një votimi të paligjshëm të pavarësisë.

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara (OKB) votoi për të shpallur aneksimin rus të paligjshëm.

Aneksimi i Rusisë çoi fuqitë perëndimore, përfshirë SHBA-të, të imponojnë sanksione kundër Moskës.

Së bashku me Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, SHBA, BE dhe Turqia nuk e njohin Krimenë si territor rus.

Të ngjajshme

Madhështore: Shoqata ‘Jetimat e Ballkanit’ bën me shtëpi 128 familje më 28 nëntor, në dekadën e parë të themelimit të saj

Urim Isma

SHBA-ja thotë se paratë e naftës në Siri do t’i marrin kurdët

Urim Isma

Alvin Berisha, nga kampi sirian, bashkohet me babain dhe dy motrat në Itali

Urim Isma

Në PZAP dorëzohen 100 ankesa nga subjektet politike dhe kandidatët

Urim Isma

Pas protestave, MASHT-i anulon konkursin për bursa

Urim Isma

Ramiz Lladrovci ftohet nga Specialja

Urim Isma

Studentët kërkojnë anulimin e konkursit për bursa, paralajmërojnë ndërprerje të mësimit

Urim Isma

Presidenti maqedonas Stevo Penadrovski pritet të takojë Macronin javën tjetër

Urim Isma

Bllokohet shitja e biletave për ndeshjen me Francën, vetëm një sektor i lirë

Urim Isma