Rtv Pendimi
Lajme

Rama reagon për deklaratën e Vuçiçit mbi Masakrën e Reçakut

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka reaguar për deklaratën e presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç, mbi Masakrën e Reçakut, transmeton Anadolu Agency (AA).

Duke iu drejtuar presidentit serb, Rama në rrjetet sociale shkruan se “Si mundet që dikush të mohojë sot një krim lufte të dokumentuar mirë”.

“Pse është kaq e vështirë për të kuptuar që aq kohë sa Serbia do të jetojë në mohimin e realitetit të qartë kristal të Kosovës, fantazmat e së kaluarës do të vazhdojnë të minojnë rrugën e Serbisë drejt të ardhmes”, shkruan Rama.

Kujtojmë se disa ditë më parë Vuçiç ka deklaruar se krimi në Reçak është fabrikuar nga ana e William Walker, i cili në atë kohë ishte shef i Misionit vëzhgues të OSBE-së.

Kjo deklaratë ka shkaktuar reagime në Kosovë, Shqipëri dhe vende të tjera.

Të ngjajshme

Bëhen 21 vjet nga masakra në Rogovë të Hasit

Qëndrim Ibrahimi

Tërmeti në Durrës, njerëzit dalin nga shtëpitë

Kushtrim Guraj

Për sensibilizimin

Kushtrim Guraj

Tërmet në Shqipëri, ndihet edhe në Kosovë

Kushtrim Guraj

Libi, forcat jolegjitime sulmojnë kopshtin e shkollës, raportohet për viktima

Kushtrim Guraj

“Marrëveshja për Hekurudhat në interes të Kosovës, ndikon në ekonomi”

Kushtrim Guraj

“Dezertimi” i LVV-së dhe LDK-së nga premtimi për transparencë

Kushtrim Guraj

Pensionimi e mungesa e mjekëve, sfidë për shëndetësinë në Kosovë

Kushtrim Guraj

Siri, pranë kufirit turk zhvendosen 31.600 civilë të tjerë

Kushtrim Guraj