Rtv Pendimi
Good life Restaurant
Vip Well
Samet Tours
auto lider
Kuzhinë

Recetë origjinale për qebapë Sarajeve

Muslim Shop

Qebapët tradicionalë të Sarajevës, sipas të cilëve njihet ky qytet, mund t’i përgatitni edhe në shtëpinë tuaj, sepse kuzhinierët boshnjakë kanë zbuluar recetën e ruajtur gjatë.

Prejardhja e fjalës qebap është nga Persia, që do të thotë mish i fërguar. Mirëpo, qebapët janë pjesë vitale e traditës sarajevase dhe kulturës së saj, ndonëse janë jashtëzakonisht të njohura edhe recetat e tjera: qebapë banjalluke, boshnjake…

Kuzhinierët me përvojë thonë që me rastin e punimit të qebapëve nuk ka ndonjë komplikim i posaçëm.

Rëndësi ka mishi i mirë, mënyra e përgatitjes dhe që mishi të qëndrojë paksa, transmeton Telegrafi.

Nevojiten:

▪ 1,5 kg mish i bluar viçi
▪ ½ kg mish qengji
▪ 4-5 thelpinj hudhre
▪ 2% nga sasia e përgjithshme e mishit, kripë dhe 2 lugë të vogla sodë buke

Të ngjajshme

Supa nga panxhari i kuq

Kushtrim Guraj

Byrek me qumesht

Kushtrim Guraj

Kadaif

Kushtrim Guraj

Qofte me djathë

Kushtrim Guraj

Embelsire me portokalle

Kushtrim Guraj

Eklera me çokollatë

Kushtrim Guraj

Fergese me speca dhe palltixhana

Kushtrim Guraj

Spinaq i skuqur me hudhra

Kushtrim Guraj

Biftek me spec të kuq djegës

Kushtrim Guraj