Rtv Pendimi
auto lider
Good life Restaurant
Samet Tours
Lajme

Regjimi i Asadit vazhdon bombardimet në Idlib, të paktën 6 të vdekur

Muslim Shop

Të paktën 17 civilë kanë humbur jetën, ndërsa 10 të tjerë janë plagosur si pasojë e sulmeve të avionëve luftarakë të regjimit të Bashar al-Asadit dhe Rusisë në vendbanimet brenda zonës së deeskalimit të Idlibit, raporton Anadolu Agency (AA).

Avionët luftarakë të regjimit të Asadit dhe Rusisë që nga mbrëmë kanë kryer sulme në Khan Shaykhun, Serakib, Kefrenbil, Maarshurin, Martemater dhe vendbanime tjera brenda zonës së deeskalimit të Idlibit.

Si pasojë e këtyre sulmeve, sipas burimeve të Mbrojtjes Civile (Helmetat e Bardhë), kanë humbur jetën 17 civilë, ndërsa janë plagosur të paktën 10 civilë tjerë.

Ndërkohë, gjatë një sulmi të forcave ruse, aleatët e regjimit të Bashar al-Assad, të kryer në Idlib, ka humbur jetën Enes Diyab, pjesëtar i Mbrojtjes Civile (Helmetat e Bardhë) dhe korrespondent i AA-së.

Situata në Idlib

Në mars të vitit 2015, opozita vendosi kontroll mbi Idlibin, popullsia e të cilit është rritur në katër milionë për shkak të migrimeve të fundit në atë zonë. Në të njëjtën kohë, Idlibi është një nga zonat që më së shpeshti sulmohet nga forcat e regjimit.

Opozitarët ushtarakë, garantues i të cilëve është Turqia në kuadër të marrëveshjes historike të arritur më 4-5 maj 2017 në Astana në të cilën Idlibi dhe rrethina u shpallën zonë e deeskalimit, më 17 shtator të vitit 2018 tërhoqën armët e tyre të rënda si rezultat i një marrëveshjeje tjetër midis Turqisë dhe Rusisë në Soçi.

Megjithatë, forcat e regjimit vazhdojnë pa ndërprerë sulmet e tyre pavarësisht marrëveshjes së Soçit mes Turqisë dhe Rusisë, e cila kishte për qëllim të forcojë armëpushimin në Idlib. Në kuadër të Marrëveshjes së Astanas, Rusia është vendi garantues i regjimit të Asadit.

Sulmet e fundit të regjimit dhe mbështetësve të tij u intensifikuan teksa më 25-26 prill, në kryeqytetin e Kazakistanit, Nursultan, po mbahej takimi i 12-të midis Turqisë, Rusisë dhe Iranit.

Mbi 553 mijë civilë janë zhvendosur si pasojë e bombardimeve që nga nënshkrimi i marrëveshjes midis Rusisë dhe Turqisë në muajin shtator.

Rrjeti Sirian i të Drejtave të Njeriut (SNHR) ka njoftuar se 606 civilë janë vrarë prej të cilëve 157 fëmijë dhe 111 gra nga sulmet e regjimit në Idlib në periudhën nga 26 prilli deri më 12 korrik.

Të ngjajshme

Rekord dëbimesh nga Gjermania në pesë vitet e fundit

Qëndrim Ibrahimi

Rebelët Houthi sulme të reja me dronë ndaj Arabisë Saudite

Qëndrim Ibrahimi

Rreth 6 milionë euro i kushtojnë zgjedhjet Kosovës, kushtetuesja ‘bllokon’ Ministrinë e Financave

Qëndrim Ibrahimi

Haradinaj:Nuk do te ndalem që ta mbaj Serbinë jashtë Kosovës

Qëndrim Ibrahimi

I pastrehë e i palëvizshëm, tani vullnetar i Halil Kastratit

Qëndrim Ibrahimi

Marrëveshja e shekullit ose pushtimi i shekulli

Qëndrim Ibrahimi

Shqipëri, haxhinjtë kthehen nga tokat e shenjta

Kushtrim Guraj

“Investimet në spitale janë për një mjekësi moderne në Kosovë”

Kushtrim Guraj

Rtv Pendimi ju uronë festën e Kurban Bajramit

Kushtrim Guraj