Rtv Pendimi
Lajme

Rritet në 6 numri i dëshmorëve palestinezë nga sulmet e fundit izraelite

Numri i dëshmorëve palestinezë të vrarë gjatë sulmeve izraelite në Rripin e bllokuar të Gazës që nga mbrëmja e djeshme deri më tani është rritur në gjashtë, njoftoi Ministria e Shëndetësisë në Gaza, transmeton Anadolu Agency (AA).

Avionët izraelitë godasin televizionin Al Aksa
Gaza, ndërpritet mësimi dhe puna në institucionet publike
Abbas ndërpret vizitën në Kuvajt për shkak të sulmeve izraelite
OKB thirrje Izraelit dhe Palestinës për vetëpërmbajtje në Gaza
Rusia e shqetësuar për zhvillimet në Rripin e Gazës
Dëshmori i fundit është 20-vjeçari Musab Havs, i cili ka rënë gjatë goditjeve të avionëve izraelite në lindje të Gazës, ndërkohë që dy palestinezë të tjerë janë plagosur, njoftoi përmes një deklarate me shkrim zëdhënësi i ministrisë Eshref al-Kudra.

Ndërkohë, zëdhënësi i ushtrisë izraelite, Avichay Adraee, pohoi se avionët dhe helikopterët izraelitë kanë vënë në shënjestër disa të dyshuar që kanë tentuar ta kalojnë kufirin në veri të Rripit të Gazës.

Ndryshe, tensionet u rritën pasi një grup ushtarësh izraelitë me veturë civile hynë tre kilometra në Gaza të dielën. Në përleshjet që shpërthyen pasi njësitet e Hamasit vërejtën forcat izraelite, shtatë palestinezë ranë dëshorë, kurse një ushtar izraelit u vra.

Një ditë pas incidentit, një ushtar izraelit u plagos nga një sulm me raketa i grupeve palestineze të rezistencës, mes të cilave ndodheshin edhe Hamasi dhe Xhihadi Islam. Grupet palestineze njoftuan se ky sulm, gjatë të cilit u qëllua një autobus, është ndërmarrë në shenjë hakmarrjeje për dëshmorët e rënë të dielën.

Pas këtij zhvillimi, Izraeli nisi një sulm ajror, ndërsa grupet palstineze u kundërpërgjigjën me raketa.

Në një deklaratë të mëhershme ishte njoftuar për pesë dëshmorë palestinezë dhe 20 të plagosur.

Ndërkaq, Ylli i Kuq i Davudit, shërbimi izraelit i emergjencës, ka bërë të ditur se një person ka vdekur dhe mbi 50 të tjerë janë plagosur, prej të cilëve dy më rëndë.

Të ngjajshme

Gjenden 39 kufoma brenda një kamioni në Britaninë e Madhe

Urim Isma

Shefi i Pentagonit në Irak për të biseduar tërheqjen e trupave nga Siria

Urim Isma

Shqiptarët më dembelët e Evropës, 80 për qind nuk bëjnë asnjë aktivitet fizik

Urim Isma

Thaçi për rezolutën “Bytyqi”: Kur është në pyetje Kosova, SHBA-ja është një

Urim Isma

Erdoğan: Turqia dhe Rusia nuk do të lejojnë asnjë ‘axhendë separatiste’ në Siri

Urim Isma

Sot pritet të takohen përsëri LVV-LDK

Urim Isma

Viktimat e krimit në Kosovë, të pambrojtura

Urim Isma

Rinumërohen mbi 73% e vendvotimeve

Urim Isma

Vuçiq: Kurti po shoqërohet me Rada Trajkoviqin, Beogradi nuk e sheh Kosovën me dylbi ushtarake

Urim Isma