Rtv Pendimi
Lajme

Rritet në mbi 45 mijë numri i të prekurve nga koronavirusi në të gjithë botën

Është rritur në mbi 45.100 numri i personave të prekur nga koronavirusi i ri i cili u shfaq në qytetin Wuhan të Kinës dhe më pas u përhap në qytete, rajone dhe shtete të tjera, transmeton Anadolu Agency (AA).

Si pasojë e epidemisë vdekjeprurëse të koronavirusit deri më tani kanë vdekur 1.116 persona, prej të cilëve 1.114 në Kinë dhe nga një në rajonin special administrativ të Hong Kongut dhe në Filipine.

Deri më tani në Kinë janë regjistruar 44.653 raste të koronavirusit ndërsa 49 në Hong Kong, 10 në Macao dhe 18 raste në Tajvan.

Sipas të dhënave të përpiluara nga institucionet e autorizuara shëndetësore të vendeve që njoftojnë shfaqjen e koronavirusit numri i rasteve është si më poshtë:

Japoni: 203; Singapor: 47; Tajlandë: 33; Kore e Jugut: 28; Malajzi: 18; Vietnam: 15; Australi: 14; Gjermani: 14; SHBA: 13; Francë: 11; Britani: 8; Emiratet e Bashkuara Arabe: 8; Kanada: 7; Itali: 3; Indi: 3; Filipine: 3; Rusi: 2; Spanjë: 2; Nepal: 1; Sri Lanka: 1; Kamboxhia: 1; Belgjikë: 1; Suedi: 1; Finlandë: 1.

Të ngjajshme

Turqia godet elementet e regjimit në Siri

Hevzi Hasani

Kinë, numri i të vdekurve nga koronavirusi rritet në 2.790

Hevzi Hasani

Japonia mbyll shkollat për të kontrolluar përhapjen e koronavirusit

Kushtrim Guraj

Kurti: Gjyqësori të merret me nënshkrimin e marrëveshjes së fshehtë mes Thaçit dhe NATO-s

Kushtrim Guraj

Itali, kreu i rajonit të Lombardisë në karantinë për shkak të Covid-19

Kushtrim Guraj

Kërkesat për azil në BE u rritën me 13 për qind në vitin 2019

Kushtrim Guraj

“Institucionet kosovare dështuan në mbrojtjen e fëmijëve viktima të abuzimit”

Kushtrim Guraj

Vogëlushja Selva që luante “lojën e luftës” në Siri, tashmë luan me lodra të vërteta në Turqi

Kushtrim Guraj

Mulla Sead Paçarizi, zgjedhet Kryetarit i Këshillit të Bashkësisë Islame në Malishevë

Kushtrim Guraj