Rtv Pendimi
Samet Tours
Good life Restaurant
auto lider
Vip Well
Lajme

Rritet numri i refugjatëve etiopianë në Sudan

Muslim Shop

Numri i refugjatëve që kanë mbërritur në Sudan nga Etiopia ka arritur në 1.500, njoftoi të enjten kanali satelitor Al-Shuruq me qendër në Khartoum, raporton Anadolu Agency (AA).

Kanali tha se refugjatët etiopianë po përballen me kushte të vështira humanitare, pas vendimit të tyre për të ikur nga rajoni i Amhara që kufizohet me Sudanin.

Rajoni është bërë skenë e përleshjeve të dhunshme midis grupeve etnike Amhara dhe Tigray që nga nëntori i vitit të kaluar.

Të premten e kaluar, një shtetas sudanez u vra gjatë përleshjeve. Kohët e fundit, 370 etiopianë u arratisën në Sudan për shkak të konfliktit.

Policia dhe ushtria sudaneze po përpiqen të mbyllin kufirin për të parandaluar përplasjet në Sudan.

Të ngjajshme

Kosovë, miratohet projektligji për themelimin e Ministrisë së Mbrojtjes

Kushtrim Guraj

“Njerëzit pothuajse notonin brenda dheut”

Kushtrim Guraj

Gent Druari, 5 vjeçari nga Mitrovica, niset për shërim në Turqi

Kushtrim Guraj

OBI në seancën e jashtëzakonshme fton delegacionet e OKB, BE dhe OSBE

Kushtrim Guraj

“Administrata tatimore, e rëndësishme për luftimin e krimit ekonomik”

Kushtrim Guraj

Thaçi pas takimit me Mogherinin: Presim lajme të mira rreth heqjes së vizave në Samitin e sotëm

Kushtrim Guraj

Trafiku ajror në Evropë rritet me 4,8 për qind në korrik

Kushtrim Guraj

“Shqipëria ka marrë një vlerësim mjaft të rëndësishëm nga BE”

Kushtrim Guraj

“Serbia nuk lejon pjesëmarrjen e delegacionit kosovar në konferencën në Beograd”

Kushtrim Guraj