Rtv Pendimi
Kuzhinë

Sallatë Skordhan

Përbërësit:

1 kg patate të ziera

4 – 5 thelpinj hudhër

lëngu i 1 – 2 limonëve

3 lugë gjelle uthull

1 lugë çaji kripë

1 filxhan çaji vaj

 

Përgatitja:

Qërojmë patatet e ziera dhe i ruajmë të ngrohta. Marrim hudhrën dhe kripën dhe i shtypim. Pastaj i kalojmë në mikser, i bluajmë dhe pastaj shtojmë në të limonin dhe vajin. Në qoftë se shohim që skordhani është shumë i trashë i shtojmë ujin që kemi ruajtur nga patatet e ziera. Mund të shtojmë dhe bajame të pastruara dhe të grira.

Të ngjajshme

Tortë çokollate me portokaj, pa miell

Urim Isma

Sallatë me fasule si racion

Urim Isma

Spinaqi i pjekur në furrë!

Urim Isma

Dreka që do ta doni: Speca të fërguar me djathë

Urim Isma

Kështu mund të bëni komposto nga pemët me të cilat mund të ëmbëlsoheni edhe dimrit

Urim Isma

Sallatë me dredhëza e fileta pule

Kushtrim Guraj

Lakror misri me hithra

Kushtrim Guraj

Gurabije mjalti me grizë: Sekreti i ëmbël i kuzhinës së gjyshes

Kushtrim Guraj

Vezë sipas mënyrës së peshkatarëve

Kushtrim Guraj