Rtv Pendimi
auto lider
Vip Well
Good life Restaurant
Samet Tours
Lajme

SHBA pengon KS-OKB-në për nisjen e hetimit në Gaza

Muslim Shop

Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) parandaluan Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara të fillojë hetim për dhunën dhe përdorimin e armëve të zjarrit nga forcat izraelite në kufirin e Gazës, raporton Anadolu Agency (AA).

Anëtari jo i përhershëm në Këshillin e Sigurimit, Kuvajti mbrëmë vonë propozoi miratimin e vendimit mbi zbatimin e hetimit për dhunën në të cilën forcat izraelite vranë së paku 59 demonstrantë palestinezë në Gazë.

Ideja e propozuesit është që Këshilli i Sigurimit të shpreh shqetësim publik dhe të fillojë hetim transparent dhe të pavarur mbi ngjarjet e djeshme.

Propozimi u refuzua me kundërshtim të SHBA-ve si anëtare e përhershme e KS-OKB-së.

Kjo është hera e tretë gjatë një muaji e gjysmë që SHBA-të të bllokojnë nisjen e hetimit mbi përdorimin e dhunës nga Izraeli mbi demonstrantët palestinezë.

Paralelisht me këtë, me propozim të Kuvajtit, Këshilli i Sigurimit sot do të mbajë seancë të jashtëzakonshme në të cilën do të mbahet debat për dhunën në Lindjen e Afërt.

Raportin për gjendjen në terren në Këshill do ta dorëzojë koordinatori special për procese paqësore në këtë rajon Nikolay Mladenov.

Të ngjajshme

Mbi 40 për qind e qytetarëve të BE-së e shohin si kërcënim ekstremin e djathtë

Kushtrim Guraj

Erdoğan dhe liderët botërorë urojnë Stevo Pendarovskin

Kushtrim Guraj

Doktorant-ja dhe shkencëtarja e re, Arlinda Amiti, zotëron 8 gjuhë të huaja dhe ligjëruese në universitetin e Bazelit

Kushtrim Guraj

Pulat, arsyeja e vrasjes së tetëfishtë në Vlorë

Kushtrim Guraj

Shqipëri, konferencë për luftën kundër krimit të organizuar

Kushtrim Guraj

Vazhdon ndërtimi i xhamisë në fshatin Buqe komuna e Dragashit

Kushtrim Guraj

“Pozicionimi i Evropës kundër sanksioneve ka shtyrë në vetmi SHBA-të”

Kushtrim Guraj

Një burrë bën vetëvrasje në Xhaminë e Madhe në Mekë, pamja kapet nga kamera (Video)

Kushtrim Guraj

Presidenti i Guinesë Ekuatoriale fali të gjithë të burgosurit politikë

Kushtrim Guraj