Rtv Pendimi
Good life Restaurant
auto lider
Vip Well
Samet Tours
Lajme

SHBA-të tërheqin disa pajisje ushtarake nga Siria

Muslim Shop

Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) kanë filluar të bëjnë tërheqjen e pajisjeve ushtarake nga Siria, konfirmoi një zyrtar nga Pentagoni.

Zyrtari, i cili kërkoi të mbetej anonim, tha për Anadolu Agency (AA), se tashmë ka filluar tërheqja “e disa prej pajisjeve ushtarake”.

Ai nuk dha detaje mbi llojin e pajisjeve ushtarake të përfshira në tërheqje, duke thënë se është një çështje e sigurisë.

Më herët televizioni amerikan CNN, bëri të ditur se Komanda Qendrore e Shteteve të Bashkuara të Amerikës (CENTCOM), ka caktuar anijet, avionët dhe njësitë tokësore që do të përdoren në operacionet në Siri.

Kujtojmë se në dhjetor të vitit të kaluar, presidenti amerikan, Donald Trump, publikoi planet për tërheqjen e të gjitha 2.000 trupave amerikane nga Siria, me arsyetimin se forcat e vendit të tij kanë mposhtur DEASH-in atje.

Ky veprim shkaktoi kritika në mesin e shumë aleatëve të tij, përfshirë edhe pjesëtarë të kabinetit presidencial amerikan.

Pas këtij njoftimi, sekretari amerikan i Mbrojtjes, James Mattis, dorëzoi letrën e tij të dorëheqjes.

Të ngjajshme

Grupi i katërt i besimtarëve arrijnë në Meke

Kushtrim Guraj

Pas nisjes për në Kinë, presidentit të Interpolit i humbet çdo gjurmë

Kushtrim Guraj

UIAZD themelon Degën për Baden Württemberg (UIAZD-BW)

Kushtrim Guraj

Turqia mbështet integrimin euroatlantik të Bosnjë e Hercegovinës

Kushtrim Guraj

Arabia Saudite formon qendër të medias për gazetarët që ndjekin haxhin

Kushtrim Guraj

Tiranë hapet Panairi i Punës dhe Studimit, merr pjesë edhe Fondacioni Maarif

Kushtrim Guraj

Zelandë e Re, nëna dhe shoku i yllit të ragbit Williams bëhen muslimanë

Kushtrim Guraj

Stamboll, rrëzohet helikopteri ushtarak, 4 ushtarë të martirizuar

Kushtrim Guraj

Suedi, refugjatja 107 vjeçare ballafaqohet me rrezikun e deportimit

Kushtrim Guraj