Rtv Pendimi
Shkenca dhe teknologjia

Shitja globale e telefonave për Huawei është më e lartë se ndonjëherë më parë

Shumë vite më parë, askush nuk i dha Huawei-të shumë vëmendje sa i përket telefonave.

Në vend të kësaj, shumica duket se ishin më të interesuar të shihnin kompani të tilla si Apple dhe Samsung, por në kohët e fundit po bëhet e pamundur të injorohet rritja e Huawei.

Në të vërtetë, të dhënat e fundit nga Counterpoint Research kanë zbuluar se pjesa e tregut të telefonave të Huawei është në një rritje të lartë, ku ata komandojnë rreth 17% të tregut global të telefonave.

Ata janë ende pas Samsung, të cilët mbajnë vendin e parë në 21%, por duke pasur parasysh trendet, ne nuk do të habitemi nëse do të arrijnë deri në vendin e parë.

Duke parë numrat, dërgesat globale të Samsung-ut për Q1 2019 ishin rreth 72 milionë, Apple është në 42 milionë, ndërsa Huawei është në 59.1 milion.

Ka kaluar një kohë që kur Huawei kishte kapërcyer Apple, dhe duke u bazuar në këtë, nuk do të habiteshim nëse do të arrinin Samsung në vitin ose dy vitet e ardhshme.

Kështu mund të ndodhë pavarësisht nga fakti se kompania është përballur me një sasi mjaftë të lartë të rezistencës nga agjencitë qeveritare në mbarë botën për shqetësimet e spiunimit të supozuar. /Telegrafi/

Të ngjajshme

WhatsApp sjell funksionin e shumëkërkuar të sigurisë

Kushtrim Guraj

Prodhohet kostumi që ndihmon të paralizuarit të ngrihen në këmbë

Kushtrim Guraj

Çfarë është inteligjenca dhe si matet?

Kushtrim Guraj

VW zyrtarisht me fabrikë në Turqi, kjo është vlera e mega-investimit

Kushtrim Guraj

Huawei Mate 30 Pro me ekran që përfshinë edhe pjesët anësore dhe kamerë të fuqishme

Qëndrim Ibrahimi

Rrjetet sociale nxisin depresion tek të rinjtë

Kushtrim Guraj

Google sjell dizajnin e ri për Play Store

Kushtrim Guraj

A është tkurrur mali më i lartë në botë?

Kushtrim Guraj

Stamboll, hapet qendra teknologjike e Microsoft-it

Kushtrim Guraj