Rtv Pendimi
Lajme

Shkalla e papunësisë në BE në muajin qershor rritet në 7,1 për qind

Zyra e statistikave e Bashkimit Evropian (BE) ka bërë të ditur se në muajin qershor shkalla e papunësisë në bllokun evropian është rritur në 7,1 për qind, transmeton Anadolu Agency (AA).

Nga muaji në muaj, numri i personave të papunë nën hijen e pandemisë së koronavirusit të ri (COVID-19) u rrit për 281 mijë në bllokun e përbërë nga 27 vende anëtare.

Eurostat njoftoi se në muajin maj shifra e papunësisë u rrit në 7 për qind.

Ndërkohë, në muajin qershor shkalla e papunësisë arriti në 7,8 për qind në eurozonë, në zonën e 19 nga 27 vendet anëtare të BE-së, krahasuar me muajin e mëparshëm kur shkalla e papunësisë arriti në 7,7 për qind.

Tek gratë në BE, shkalla e papunësisë në muajin qershor ishte 7,5, ndërsa tek burrat ishte 6,7 për qind.

Rreth 3 milionë të rinj të papunë nën moshën 25-vjeçare në BE janë të papunë, duke e çuar shkallën e papunësisë së të rinjve në 16,8 për qind në muajin qershor.

Të ngjajshme

Liderët kosovarë mirëpresin takimin Kosovë-Serbi në Washington

Kushtrim Guraj

Takim Kosovë-Serbi në Washington më 2 shtator

Kushtrim Guraj

Erdoğan diskuton zhvillimet në Mesdheun Lindor me kreun e Këshillit Evropian

Kushtrim Guraj

Ministri Selimi takon ambasadorin e Turqisë, Çağrı Sakar

Kushtrim Guraj

Erdoğan zhvillon bisedë telefonike me kancelaren Merkel

Kushtrim Guraj

Turqia do t’i rihapë shkollat më 21 shtator

Kushtrim Guraj

Kosovë, prezantohet fushata “Së bashku kundër COVID-19”

Kushtrim Guraj

BE mbështetje financiare për Shqipërinë, Kosovën dhe Maqedoninë e Veriut

Kushtrim Guraj

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës falënderon ambasadorin turk për ndihmat kundër COVID-19

Kushtrim Guraj

* Nëse radiot nuk funksionojnë, Kliko KËTU