Rtv Pendimi
Shëndetësi

Shkencëtarët e kanë krijuar një test të urinës që i ndryshon ngjyra nëse keni kancer

Një test i urinës i cili e ndryshon ngjyrën nëse e detekton kancerin mund të ndihmojë në diagnostikimin e kësaj sëmundje në të ardhmen, thonë shkencëtarët.

Testimet me minj kanë treguar se testi funksionon, ku urina e tyre ka marrë ngjyrë të kaltër nëse është detektuar kanceri në zorrë të trashë.

Shkencëtarët shpresojnë se në të ardhmen testi do të jetë një mjet i ri diagnostikimi, i cili do të jetë më i lirë dhe më i lehtë sesa metodat aktuale.

Zbulimi i sëmundjes së kancerit herët është esencial sepse i rritë shanset e mbijetesës.

Vlen të ceket se ky studim është publikuar në “Nature Nanotechnology”.

Të ngjajshme

Si e parandalojnë dhe trajtojnë depresionin ushtrimet fizike

Urim Isma

Ndiqni këto këshilla që të mos prekeni nga gripi

Urim Isma

A keni probleme me lukthin, ja si t’i shmangni ato!

Urim Isma

Kujdes! As sheqernat natyralë nuk janë të parrezikshëm

Urim Isma

Ja çka përfitoni nëse hani molla

Kushtrim Guraj

KOLLITJA TEK FËMIJËT

Kushtrim Guraj

Fëmija ka kollë, si ta qetësojmë?

Kushtrim Guraj

Gjerdani nga rruazat e qelibarit

Kushtrim Guraj

Ushqimet që duhet t’i konsumoni për ta larguar dhimbjen e nyejve

Urim Isma