Rtv Pendimi
Shëndetësi

Shkencëtarët pikërisht tani kanë zbuluar se si mund të transmetohet koronavirusi: A do ta përshpejtojë kjo përhapjen e tij?

Edhe virusologët kinezë janë të tmerruar

Lloji i ri i koronavirusit në Kinë ka mundur të përhapej nga një person në tjetrin nëpërmjet sistemit tretës, ka transmetuar agjencia gazetare kineze Xinhua, duke u mbështetur në burime mjekësore.

Ekspertët e spitalit Renminbi nga Wuhani i kanë publikuar zbulimin e tyre pasi që kanë studiuar mostrat e jashtëqitjeve të pacientëve, transmeton telegrafi.

Shumica e pacientëve të infektuar me koronavirus kanë vuajtur vetëm nga dy diarre, jo nga simptomat klasike siç p.sh. temperatura.

Diarreja e përbën rrugën fekalo-orale të transmetimit të virusit me siguri kur nuk ekziston infrastruktura përkatëse sanitare dhe shprehitë e rrënjosura higjienike të larjes me themel të duarve.

Ndryshe, pushteti kinez të dielën ka publikuar që në karantinë e futi edhe qytetin me nëntë milionë banorë, Wenzhou, i pari jashtë Krahinës Hubei në të cilën ka filluar epidemia.

Në çdo të dytën ditë nga shtëpia guxon të dalë vetëm një anëtar i familjes për t’u furnizuar me gjërat e nevojshme.

Të ngjajshme

10 rregulla dhe sugjerime për tu mbrojtur nga koronavirusi:

Hevzi Hasani

Studimi i ri nuk gjen arsye për ta zëvendësuar fruktozën me glukozë

Urim Isma

Kanceri i lukthit shfaqet heshtas, këto janë simptomat: Nuk bën t’i injoroni!

Urim Isma

Lufta kundër koronavirusit mund të fitohet nëpërmjet sheqerit

Kushtrim Guraj

Sa herë në javë duhet t’i lani fëmijët gjatë dimrit?

Kushtrim Guraj

Këto janë ushqimet që personat me artrit nuk duhet kurrsesi t’i konsumojnë

Kushtrim Guraj

Assesi mos hani lakra turshi nëse vuani nga këto sëmundje! Mos luani me shëndetin!

Urim Isma

Benefitet e përdorimit të limonit

Kushtrim Guraj

Bukë e bardhë, e zezë apo integrale, cila është më e shëndetshme?

Urim Isma