Rtv Pendimi
Lajme

Shkup, mbahet akademi solemne për Ditën e Alfabetit Shqip

Me një akademi selemne të organizuar nga Ministria e Sistemit Politik dhe Marrëdhënieve midis Komuniteteve të Maqedonisë së Veriut, në Shkup është shënuar 111-vjetori i 22 Nëntorit, Ditës së Alfabetit Shqip, raporton Anadolu Agency (AA).

Në këtë manifestim të pranishëm ishin kryeministri i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi, zv/kryeministrat Sadulla Duraku dhe Bujar Osmani, ministra, diplomatë, kryetarë komunash, afaristë dhe të ftuar të tjerë.

Duke uruar 22 Nëntorin, Ditën e Alfabetit Shqip, kryeministri Zoran Zaev tha se kjo akademi solemne është vetëm njëra nga evenimentet e shumta që janë organizuar këto ditë në nder të historisë së popullit shqiptar dhe të Maqedonisë së Veriut, duke shtuar se duhet shrytëzuar dallimet mes komuniteteve për të vendosur mirëkuptim dhe tolerancë.

“Festimi i traditave kulturore, datave dhe trashëgimisë shpirtërore të tjetrit, kontribuon në ndërtimin e një shoqërie të vetme dhe për të gjithë me një të ardhme proevropiane dhe të prosperuar. Kjo është veçantia dhe thelbi i bashkësisë sonë”, tha Zaev.

Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi, në fjalimin e tij tha se gjuha bashkon njerëz dhe ide, si dhe mundëson bashkëpunim dhe zhvillim.

“Një gjuhë është aq e pasur, aq e vlefshme, sa flitet e sa shkruhet, pasurohet dhe përhapet në botë. Ajo është vegël e fuqishme në ngritjen intelektuale, kulturore, artistike, por mbi të gjitha, shenjë identitare e një populli”, tha Xhaferi.

Të ngjajshme

Erdogani tregon se kur do të përfundojë ndërtimi i 500 banesave në Shqipëri

Urim Isma

Kavajë/Pas tërmetit Dr. Shefqet Krasniqi viziton Kavajën, takohet nga Kryebashkiaku Krali

Kushtrim Guraj

Vaksinat kundër gripit arrijnë sot, shpërndahen javën tjetër

Urim Isma

Rama dhe Cakaj drejt Bratislavës, Shqipëria merr presidencën e OSBE-së

Urim Isma

Lufta kundër racizmit, në Norvegji do të shpërndahen 10.000 kopje të Kuranit

Urim Isma

Bashkësia Islame e Kosovës mbledh mbi 300 mijë euro ndihma për Shqipërinë pas tërmetit

Urim Isma

Ndodh në Maqedoni, nxënësit publikojnë video në Instagram duke thyer dyert dhe bankat e shkollës

Urim Isma

Mashtronin njerëzit duke kërkuar ndihma për të dëmtuarit nga tërmeti, arrestohet drejtori i fondacionit në Tiranë

Urim Isma

Koalicioni LVV-LDK, Vjosa Osmani thotë se ka hapësirë që të gjendet zgjidhja

Urim Isma