Rtv Pendimi
Lajme

Shqipëri, 50 persona të arrestuar për dhunën në protestën e opozitës

Policia e Shqipërisë ka proceduar penalisht dhjetëra persona në lidhje me aktet e dhunës në protestën e partive opozitare të mbajtur më 11 maj në Tiranë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në njoftimin zyrtar nga Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Shqipërisë thuhet se 84 persona janë proceduar për aktet e dhunës ndaj punonjësve të policisë dhe institucioneve shtetërore në protestën e djeshme të opozitës, ndërsa mes tyre 50 janë arrestuar.

“Protestuesit si pasojë e përdorimit të bombave molotov, fishekzjarrëve, kapsollave e sendeve të tjera kanë shkaktuar dëme të konsiderueshme tek dyert dhe ambientet e Kryeministrisë, të selisë së Kuvendit, tek selia e seancave parlamentare, tek dyert e Ministrisë së Brendshme dhe kane thyer e shkatërruar ambientet e disa subjekteve private e publike”, theksohet në njoftim.

Të arrestuarit akuzohen për veprat penale “Kundërshtimi i punonjësit të policisë së rendit publik”, “Goditje për shkak të detyrës”, “Prishja e qetësisë publike”, “Shkatërrimi i pronës me zjarr” dhe “Shkelja e rregullave mbi lëndët plasëse, djegëse dhe radioaktive”.

Në lidhje me aktet e dhunës gjatë protestës ka reaguar edhe ministri i Brendshëm i Shqipërisë, Sandër Lleshaj, i cili në një deklaratë për mediat tha se “Tirana përjetoi mbrëmë një mori sulmesh të koordinuara kundër institucioneve kushtetuese dhe policisë”.

“Shpreh besimin e plotë se organet kompetente ligjore do të marrin masat e duhura për të vënë përpara përgjegjësisë të gjitha ata që planëzuan, organizuan dhe drejtuan sulmet kundër institucioneve dhe policisë”, deklaroi ministri Lleshaj.

Sipas policisë, nga aktet e dhunës kanë mbetur të plagosur 16 policë, ndërsa janë plagosur edhe disa protestues.

Protesta e organizuar nga partitë opozitare të Shqipërisë, Partia Demokratike (PD) dhe Partia Lëvizja Socialiste për Integrim (LSI), e mbajtur më 11 maj në Tiranë u përfshi nga tensionet dhe përplasjet mes policisë dhe protestuesve.

Partitë opozitare që pas dorëzimit të mandatave parlamentare në muajin shkurt kanë organizuar disa protesta, ndërsa insistojnë në organizimin e zgjedhjeve të parakohshme.

Të ngjajshme

BE, strategjia e rimëkëmbjes në forcimin e teknologjisë së pastër dhe të gjelbër

Kushtrim Guraj

OKB nuk arriti të mbledhë fondin humanitar prej 2,4 miliardë dollarë për Jemenin

Kushtrim Guraj

OKB dërgon mbi 100 maune me ndihma në Idlib

Kushtrim Guraj

Kosovë, seanca për votimin e qeverisë së re do të mbahet të mërkurën

Kushtrim Guraj

Turqia u bën thirrje të rinjve të suksesshëm të vazhdojnë arsimimin në vend

Kushtrim Guraj

Turqia hap një spital tjetër të urgjencave në Stamboll

Kushtrim Guraj

Thaçi: Është hapur rruga për krijimin e qeverisë së re

Kushtrim Guraj

Qeveria e Kosovës shton masa të reja të reciprocitetit tregtar me Serbinë

Kushtrim Guraj

Arabia Saudite hap xhamitë, pezullimi vazhdon në Mekë

Kushtrim Guraj

* Nëse radiot nuk funksionojnë, Kliko KËTU