Rtv Pendimi
Lajme

Siri, të paktën 5 civilë të vrarë dhe 12 të plagosur në një sulm terrorist në Tel Halaf

Të paktën pesë civilë janë vrarë dhe 12 janë plagosur nga një sulm terrorist me bombë i organizatës terroriste PKK/YPG ndaj një biznesi në Tel Halaf, në zonën e operacionit antiterrorist turk “Burimi i Paqes”, njoftoi Ministria turke e Mbrojtjes, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në një njoftim në Twitter, ministria tha se organizata terroriste PKK/YPG vazhdon të sulmojë civilët e pafajshëm sirianë.

“Të paktën pesë persona u vranë dhe 12 civilë të pafajshëm u plagosën në sulmin me bombë ndaj një biznesi në Tel Halaf”, shkroi Ministria e Mbrojtjes.

Në fushatën e saj terroriste mbi 30-vjeçare kundër Turqisë, PKK, e cilësuar si organizatë terroriste nga Turqia, SHBA-ja dhe BE-ja, ka qenë përgjegjëse për vdekjen e 40.000 njerëzve, përfshirë gra, fëmijë dhe foshnja. YPG është dega siriane e PKK-së.

Të ngjajshme

BE ndihmon Kosovën me donacion në vlerë 800 mijë euro në përballjen me COVID-19

Kushtrim Guraj

“Franca luan lojë të rrezikshme në Libi”

Kushtrim Guraj

Rama: Shqipëria e ka detyrim të mbështesë Kosovën pa kushte

Kushtrim Guraj

Thaçi: Nëse aktakuza konfirmohet, do të jap dorëheqje

Kushtrim Guraj

Turqia kreu operacionin më të madh kundër drogës

Kushtrim Guraj

BIK vendos: Anulohet haxhillëku

Kushtrim Guraj

Hoti: Liberalizimi i vizave mbetet një nga çështjet më urgjente që duhet të zgjidhim

Kushtrim Guraj

“Turqia nuk bën asgjë të paligjshme në Mesdhe”

Kushtrim Guraj

Kryeministri Hoti fillon takimet në Bruksel, pritet nga kreu i Këshillit Evropian

Kushtrim Guraj

* Nëse radiot nuk funksionojnë, Kliko KËTU