Rtv Pendimi
Lajme

Sot rihapet për adhurim “Xhamia e Madhe” në Al-Bab e restauruar nga Turqia

Sot me faljen e namazit të xhumasë do të hapet për adhurim “Xhamia e Madhe” (“El-xhamiu’l-Kebir) në Al-Bab të Sirisë e restauruar nga Drejtoria e Përgjithshme e Fondacioneve të Turqisë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në deklaratën me shkrim nga Drejtoria e Përgjithshme e Fondacioneve thuhet se punimet e restaurimit të “Xhamisë së Madhe” në Siri, e cila u dëmtua rëndë nga bombardimet e DEASH-it në periudhën 2016-2017, filluan ndërsa ngjarjet vazhdonin në rajon.

Vepra vakëf u rimëkëmb nga Drejtoria e Përgjithshme e Fondacioneve duke shpenzuar një shumë rreth 2.3 milionë euro. Në “Xhaminë e Madhe” në Al-Bab nesër xhemati do të falë namazin e parë të xhumasë.

Në deklaratë përmenden edhe vlerësimet e Zv.Drejtorit të përgjithshëm të vakëfeve, Burhan Ersoy, i cili ka bërë të ditur se si rezultat i ekzaminimeve të kryera në zonën e xhamisë me stafin teknik të Drejtorisë Rajonale të Gaziantepit në qershor 2017, u konstatua se kjo vepër kishte pësuar dëmtime të rënda dhe se disa pjesë të saj ishin shembur plotësisht.

Të ngjajshme

Turqia godet elementet e regjimit në Siri

Hevzi Hasani

Kinë, numri i të vdekurve nga koronavirusi rritet në 2.790

Hevzi Hasani

Japonia mbyll shkollat për të kontrolluar përhapjen e koronavirusit

Kushtrim Guraj

Kurti: Gjyqësori të merret me nënshkrimin e marrëveshjes së fshehtë mes Thaçit dhe NATO-s

Kushtrim Guraj

Itali, kreu i rajonit të Lombardisë në karantinë për shkak të Covid-19

Kushtrim Guraj

Kërkesat për azil në BE u rritën me 13 për qind në vitin 2019

Kushtrim Guraj

“Institucionet kosovare dështuan në mbrojtjen e fëmijëve viktima të abuzimit”

Kushtrim Guraj

Vogëlushja Selva që luante “lojën e luftës” në Siri, tashmë luan me lodra të vërteta në Turqi

Kushtrim Guraj

Mulla Sead Paçarizi, zgjedhet Kryetarit i Këshillit të Bashkësisë Islame në Malishevë

Kushtrim Guraj