Rtv Pendimi
Good life Restaurant
Samet Tours
auto lider
Lajme

Spanjë, shpëtohen 59 migrantë në Mesdhe

Muslim Shop

Shërbimi spanjoll detar ka njoftuar se ka shpëtuar 59 migrantë, pothuajse të gjithë të mitur, nga një varkë në përpjekje për të bërë një kalim të rrezikshëm në Detin Mesdhe, transmeton Anadolu Agency (AA).

Shërbimi ka njoftuar se migrantët ishin vërejtur sot nga patrulla e Gardës Civile në Ngushticën e Gjibraltarit dhe më pas janë shoqëruar nga anija e shpëtimit.

Garda Civile njoftoi se kishte 51 të mitur në mesin e migrantëve.

Udhëtarët tjerë ishin shtatë gra dhe një burrë. Sipas shërbimit të shpëtimit, migrantët besohet të jenë me origjinë nga Afrika e Veriut.

Spanja është bërë një pikë kryesore hyrëse për migrantët në Evropë në vitin 2018 me rreth 57 mijë kalime të paligjshme të kufirit.

Organizata Ndërkombëtare për Migracionin (IOM) më parë bëri të ditur se gjatë vitit 2019, gjatë kalimeve të rrezikshme përtej Detit Mesdhe kanë humbur jetën 840 persona.

Të ngjajshme

“Investimet në spitale janë për një mjekësi moderne në Kosovë”

Kushtrim Guraj

Rtv Pendimi ju uronë festën e Kurban Bajramit

Kushtrim Guraj

Indonezi, gruaja kurseu duke mbledhur mbeturina 26 vite për të udhëtuar në Haxh

Qëndrim Ibrahimi

Turqi, gjenden mbishkrime të lashta 883 vjet

Kushtrim Guraj

Studentët dhe nxënësit nga Shqipëria do të vizitojnë Turqinë

Kushtrim Guraj

Me karrocë drejt Haxhit: Rrëfimi i 34-vjeçarit nga Vushtrria, ëndrra e të cilit tanimë është realitet

Kushtrim Guraj

Edhe një doktore shkence i shtohet Kosovës

Hevzi Hasani

Turqia shpall vendimet e Këshillit të Lartë Ushtarak

Kushtrim Guraj

Xhumaja nesër falet me mesazhin për kujdesin në trafik

Hevzi Hasani