Rtv Pendimi
Lajme

Spanjë, shpëtohen 59 migrantë në Mesdhe

Shërbimi spanjoll detar ka njoftuar se ka shpëtuar 59 migrantë, pothuajse të gjithë të mitur, nga një varkë në përpjekje për të bërë një kalim të rrezikshëm në Detin Mesdhe, transmeton Anadolu Agency (AA).

Shërbimi ka njoftuar se migrantët ishin vërejtur sot nga patrulla e Gardës Civile në Ngushticën e Gjibraltarit dhe më pas janë shoqëruar nga anija e shpëtimit.

Garda Civile njoftoi se kishte 51 të mitur në mesin e migrantëve.

Udhëtarët tjerë ishin shtatë gra dhe një burrë. Sipas shërbimit të shpëtimit, migrantët besohet të jenë me origjinë nga Afrika e Veriut.

Spanja është bërë një pikë kryesore hyrëse për migrantët në Evropë në vitin 2018 me rreth 57 mijë kalime të paligjshme të kufirit.

Organizata Ndërkombëtare për Migracionin (IOM) më parë bëri të ditur se gjatë vitit 2019, gjatë kalimeve të rrezikshme përtej Detit Mesdhe kanë humbur jetën 840 persona.

Të ngjajshme

Qeveria e Kosovës shton masa të reja të reciprocitetit tregtar me Serbinë

Kushtrim Guraj

Arabia Saudite hap xhamitë, pezullimi vazhdon në Mekë

Kushtrim Guraj

Çarshia historike e Stambollit përgatitet për hapjen më 1 qershor

Kushtrim Guraj

Autoritetet izraelite arrestuan imamin e Xhamisë Al-Aksa

Kushtrim Guraj

Avionët ushtarakë amerikanë fluturuan mbi Shkup, përshëndetën anëtarësimin në NATO

Kushtrim Guraj

Dr Zekerija Bajrami kundërshtoi Sulejman Rexhepin për plot dhjetë vite

Hevzi Hasani

Mekë, nga 31 maji zbutje graduale e masave lidhur me COVID-19

Kushtrim Guraj

Nga nesër hapen xhamitë në Kosovë, BIK-u publikon rregullat që duhet të ndiqen

Kushtrim Guraj

Maqedoni e Veriut, shkarkohet kreu i BFI-së Sulejman Rexhepi

Kushtrim Guraj

* Nëse radiot nuk funksionojnë, Kliko KËTU