Rtv Pendimi
Uncategorized

Spinaqi i pjekur në furrë!

 

Një recetë ku shija dhe vlerat ushqyese janë bërë bashkë

Nevojiten:

– ½ kg spinaq;
– 1 – 3 tufa qepë të reja;
– 200 ml qumësht;
– 1 lugë ajkë e thartë;
– 200 gr djathë;
– 3 – 4 thelpinj hudhre;
– 3 vezë;
– vaj;
– kripë;
– piper;
– erëza;
– pak kaçkavall.

Përgatitja:

Në vaj fërgoni qepën e re të grirë dhe shtoni thelpinjtë e grirë të hudhrës dhe spinaqin e grirë. Fërgoni derisa të avullojë lëngu.

Hiqeni nga shporeti dhe shtoi pak erëza, kripë dhe piper. Djathin thërrmojeni me pirunë dhe shtoni ajkën dhe qumështin.

Kur spinaqi pak të ftohet shtoni djathin me vezë dhe përzieni.

Tavën lyeni me vaj dhe pastaj qiteni spinaqin.

Qitni kaçkavallin e grirë në rende dhe piqen rreth35 minuta në 200 gradë Celsius, nëse ka nevojë edhe më gjatë derisa të avullojë lëngu.

Para se të piqet në mes qiteni një vezë!

Ju bëftë mirë, – transmeton Telegrafi.

Të ngjajshme

Pas 21 viteve gjendet gjurmë granate në dhëmbët e Hoxhës

Qëndrim Ibrahimi

Vaktiat e Ramazanit 2020

Kushtrim Guraj

MUAJI SHABAN – 32 RREGULLA DHE DOBI

Irfan Jahiu

OKB apelon për armëpushim në Siri për t’i dhënë fund koronavirusit

Kushtrim Guraj

Anulohen emisionet e drejtpërdrejta në RTV Pendimi

Qëndrim Ibrahimi

Kosovë, masa të reja për parandalimin e përhapjes së COVID-19

Kushtrim Guraj

Turqia dhe Rusia bien dakord për armëpushim në Idlib

Qëndrim Ibrahimi

Nëse ndiqni këto hapa për larjen e duarve ju e parandaloni koronavirusin

Kushtrim Guraj

livee

Habib Sahiti

* Nëse radiot nuk funksionojnë, Kliko KËTU