Rtv Pendimi
Shëndetësi

Spinaqi mbron zemrën dhe sytë

Spinaqi ka dyfishin e fibrës që kanë perimet tjera të gjelbra, kështu duke e bërë një zgjedhje të mirë për ata që janë të prirë për t’u ushqyer shëndetshëm. Është i pasur me vitamina A dhe K, dhe është burim i mirë me hekur dhe folate. Spinaqi ofron antioksidues si beta-karotene, që ndihmojnë shëndetin e zemrës, luftojnë kancerin, dhe ndihmojnë të keni sy të shëndetshëm.

Spinaqi i pagatuar (ashtu i gjallë) është i shijshëm në sallata apo mund ta grish dhe t’ia thyesh ca vezë të përziera, ta përdorësh në sup apo edhe në pasta. Mund edhe ta pish po që se ke shtrydhëse frutash, hedh spinaqin aty dhe bëj lëng spinaqi.

Është interesant se edhe nëse spinaqi zihet në temperatura të larta, ai nuk i humb aspak vetitë e tij të dobishme, prandaj nuk ka rëndësi sesi e konsumoni, por me rëndësi është që ai të gjendet në dietën tuaj, pasi me konsumimin e spinaqit ju do të kontribuoni në shëndetin e përgjithshëm tuajin. Ajo që është e rëndësishme, është fakti se këtë perime tani mund ta gjeni gjatë tërë vitit.

Të ngjajshme

10 rregulla dhe sugjerime për tu mbrojtur nga koronavirusi:

Hevzi Hasani

Studimi i ri nuk gjen arsye për ta zëvendësuar fruktozën me glukozë

Urim Isma

Kanceri i lukthit shfaqet heshtas, këto janë simptomat: Nuk bën t’i injoroni!

Urim Isma

Shkencëtarët pikërisht tani kanë zbuluar se si mund të transmetohet koronavirusi: A do ta përshpejtojë kjo përhapjen e tij?

Urim Isma

Lufta kundër koronavirusit mund të fitohet nëpërmjet sheqerit

Kushtrim Guraj

Sa herë në javë duhet t’i lani fëmijët gjatë dimrit?

Kushtrim Guraj

Këto janë ushqimet që personat me artrit nuk duhet kurrsesi t’i konsumojnë

Kushtrim Guraj

Assesi mos hani lakra turshi nëse vuani nga këto sëmundje! Mos luani me shëndetin!

Urim Isma

Benefitet e përdorimit të limonit

Kushtrim Guraj