Rtv Pendimi
Lajme

Stambolli këtë vit ka pritur numër rekord të turistëve

Një raport i publikuar sot njofton se metropoli turk, Stambolli, ka vendosur rekord turistik me numrin më të madh të vizitave në pesë vitet e fundit, transmeton Anadolu Agency (AA).

“Stambolli, njëri prej kryeqyteteve të turizmit në botë me pasuritë historike, kulturore dhe natyrore, ka vendosur rekordin më të lartë në pesë vitet e fundit duke mirëpritur 5,5 milionë turistë në pesë muajt e parë të këtij viti”, thonë në një deklaratë nga udhëheqësia e Stambollit, pasi u publikua raporti i turizmit për vitin 2019.

Kjo ka të bëjë me një rritje prej 11 për qind në krahasim me vitin e kaluar duke e afruar qytetin në synimin për të pasur 15 milionë turistë në vitin 2019.

Guvernatori i Stambollit, Ali Yerlikaya, tha se gjermanët përbëjnë pjesën më të madhe të turistëve të huaj në qytet, ndërsa më pas vijnë iranianët dhe rusët.

Turistët nga Kina, Ukraina dhe Arabia Saudite gjithashtu vizitojnë qytetin.

“Ne kemi një popullsi prej 15 milionësh dhe duam të mirëpresim 15 milionë turistë”, tha Yerlikaya.

“Stambolli tani është i treti në Evropë dhe në top 10-shin botëror sa i përket numrit të turistëve të huaj”, tha ai.

Të ngjajshme

Familjet e personave të zhdukur që 20 vjet pa përgjigje

Urim Isma

Veseli niset drejt Hagës: Krenar që isha pjesë e UÇK-së

Urim Isma

Rama reagon për deklaratën e Vuçiçit mbi Masakrën e Reçakut

Urim Isma

Zgjedhjet në Britani goditen nga pretendimet për ndërhyrje ruse

Urim Isma

Erdoğan u bën thirrje vendeve të OBI-së ta ndihmojnë Shqipërinë

Urim Isma

Erdogani tregon se kur do të përfundojë ndërtimi i 500 banesave në Shqipëri

Urim Isma

Kavajë/Pas tërmetit Dr. Shefqet Krasniqi viziton Kavajën, takohet nga Kryebashkiaku Krali

Kushtrim Guraj

Vaksinat kundër gripit arrijnë sot, shpërndahen javën tjetër

Urim Isma

Rama dhe Cakaj drejt Bratislavës, Shqipëria merr presidencën e OSBE-së

Urim Isma