Rtv Pendimi
Lajme

Tërmet 6.4 ballë në Indonezi, të paktën 10 të vdekur

Një tërmet prej 6.4 ballë sipas shkallës së Rihterit ka goditur ishullin Lombok të Indonezisë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Epiqendra e tërmetit është regjistruar 50 kilometra në verilindje të qytetit Mataram në ishullin Lombok. Sipas vlerësimeve të para, si pasojë e tërmetit 10 persona e kanë humbur jetën ndërsa 40 të tjerë janë plagosur.

Qendra për Hulumtime Gjeologjike e SHBA-ve (USGS) njofton se tërmeti prej 6.4 ballë është regjistruar 7.5 kilometra në thellësi të tokës.

Si pasojë e tërmetit, në ishullin i cili ndodhet rreth 40 kilometra në lindje të ishullit turistik Bali në Indonezi, një numër i madh i shtëpive kanë pësuar dëme.

Sipas BBC-së, pas tërmetit janë regjistruar më shumë se 60 dridhje ndërsa lëkundja më e madhe ishte 5.7 ballë.

Të ngjajshme

LAJMI I FUNDIT: 214 raste të reja me koronavirus në Kosovë

Kushtrim Guraj

Familjet e viktimave të Srebrenicës, pas 25 vitesh do t’i varrosin të dashurit e tyre

Kushtrim Guraj

“Turqia edhe në kushte të jashtëzakonshme ka ndihmuar Kosovën”

Kushtrim Guraj

Shqipëria në pritje të përfundimit të reformës zgjedhore

Kushtrim Guraj

Në kampet e refugjatëve në Idlib po përhapet sëmundja Leishmanioza

Kushtrim Guraj

Kosovë, 4 të vdekur dhe 195 raste të reja me COVID-19

Kushtrim Guraj

Dialogu Prishtinë-Beograd fillon më 12 korrik në Bruksel

Kushtrim Guraj

Djathi i emigrantëve shqiptarë në Turqi pret tregues gjeografik

Kushtrim Guraj

Rukiqi: Dora e shtetit ka dështuar të ofrojë përkrahjen për sektorin privat

Kushtrim Guraj

* Nëse radiot nuk funksionojnë, Kliko KËTU