Rtv Pendimi
Lajme

Thaçi dekoron ish-presidentin Bill Clinton me medaljen “Urdhri i Lirisë”

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka ndarë medaljen “Urdhri i Lirisë” për ish-presidentin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA), Bill Clinton, transmeton Anadolu Agency (AA).

Thaçi i tha ish-presidentit amerikan se nuk ka çmim që mund ta shpërblejë kontributin e tij për Kosovën, duke theksuar se pas 20 viteve, Kosova është e pavarur dhe për këtë i është mirënjohëse SHBA-së.

“Mbështetja e juaj dhe e SHBA-së ka qenë jetike për lirinë dhe pavarësinë dhe tash në rrugëtimin e saj. Storia e Kosovës është storie e suksesit, ju jeni hero i Kosovës”, tha Thaçi.

Ndërkaq, Clinton, pas pranimit të kësaj medaljeje tha se Kosova e meriton të jetë në Bashkimin Evropian (BE) dhe NATO si vend i pavarur. Sipas tij, Kosova është shembull i demokracisë dhe përkushtimit për të jetuar në paqe me fqinjët.

“Kosova është shembull i demokracisë dhe përkushtimit për të jetuar në paqe me fqinjët që është diçka që të gjitha shtetet e mëdha dhe të vogla duhet ta bëjnë. Kosova meriton të jetë në BE dhe NATO si vend i pavarur”, tha ai.

Ish-presidenti amerikan pas këtij takimi është takuar edhe me kreun e qeverisë, Ramush Haradinaj.

Clinton bashkë me ish-sekretaren e shtetit Madeline Albright po qëndrojnë në Kosovë me rastin e shënimit të 20-vjetorit të çlirimit. Të mërkurën, ai do të marrë pjesë në ceremoninë qendrore që mbahet për të shënuar këtë ditë.

Të ngjajshme

“Urime Fitër Bajrami nga RTV Pendimi”

Kushtrim Guraj

Francë, lejohet sërish hapja e vendeve të adhurimit

Kushtrim Guraj

Pesëmbëdhjetë shtete arabe Fitër Bajramin do ta festojnë të njëjtën ditë me Turqinë

Kushtrim Guraj

Gaza, falet namazi i parë i xhumasë pas ndërprerjes dymujore për shkak të pandemisë

Kushtrim Guraj

Kosovë, Bashkësia Islame merr vendim për mos hapjen e xhamive për Fitër Bajram

Kushtrim Guraj

Bisedë telefonike Pendarovski-Kurti: Bashkëpunimi, i rëndësishëm në luftën kundër COVID-19

Kushtrim Guraj

BIK-u: Fitër – Bajrami të dielën më 24 maj 2020

Kushtrim Guraj

Xhamitë në Kosovë të mbyllura deri në qershor: Imamët ndjekin këshillat e ekspertëve

Hevzi Hasani

Turqi, namazi i Bajramit nuk do të falet në xhami për shkak të COVID-19

Hevzi Hasani

* Nëse radiot nuk funksionojnë, Kliko KËTU