Rtv Pendimi
Lajme

Thaçi dhe Vuçiç do të takohen muajin e ardhshëm në Bruksel

Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian (BE) për politikë të jashtme dhe siguri, Federica Mogherini, më shtatë shtator në Bruksel do të takojë presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi dhe atë serb Aleksandar Vuçiç, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në një deklaratë me shkrim të Shërbimit për Marrëdhënie të Jashtme i BE-së (EEAS) bëhet e ditur se takimi do të realizohet në kuadër të dialogut për normalizim të marrëdhënieve mes dy vendeve.

Mogherini, e cila lehtëson dialogun, do të vazhdojë bisedimet me dy presidentët, për një marrëveshje gjithëpërfshirëse për normalizimin e marrëdhënieve, me qëllim të arritjes së një përparimi konkret në dialogun midis Beogradit dhe Prishtinës, dhe perspektivës evropiane të rajonit, thuhet në kumtesën e BE-së.

Të ngjajshme

Raporti i OBSH-së: Rekord i ri rastesh ditore!

Kushtrim Guraj

Kosova pranon donacion nga Jordania për menaxhimin e COVID-19

Kushtrim Guraj

Kompanitë turke prodhojnë mini-tank pa ekuipazh

Kushtrim Guraj

BE ndihmon Kosovën me donacion në vlerë 800 mijë euro në përballjen me COVID-19

Kushtrim Guraj

“Franca luan lojë të rrezikshme në Libi”

Kushtrim Guraj

Rama: Shqipëria e ka detyrim të mbështesë Kosovën pa kushte

Kushtrim Guraj

Thaçi: Nëse aktakuza konfirmohet, do të jap dorëheqje

Kushtrim Guraj

Turqia kreu operacionin më të madh kundër drogës

Kushtrim Guraj

BIK vendos: Anulohet haxhillëku

Kushtrim Guraj

* Nëse radiot nuk funksionojnë, Kliko KËTU