Rtv Pendimi
Lajme

Thaçi: Thellësisht mirënjohës për Turqinë për mbështetjen e Kosovës

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka biseduar sot nëpërmjet telefonit me presidentin e Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, rreth ndihmave të nisura nga Turqia për popullin kosovar, transmeton Anadolu Agency (AA).

Presidenti Thaçi në një shkrim në rrjetet sociale ka bërë të ditur se Turqia ka nisur “një paketë të ndihmës mjekësore si ndihmë për Kosovën në luftimin e COVID-19”.

“Pas bisedës sime telefonike me presidentin e Turqisë, Erdogan, pranuam një paketë të ndihmave mjekësore si ndihmë nga Turqia për Kosovën për të ndihmuar në luftimin e COVID-19. Thellësisht mirënjohës presidentit Erdoğan dhe Turqisë për mbështetjen e Kosovës në këtë kohë të pashembullt”, ka shkruar Thaçi.

Ambasada e Turqisë në Kosovë por edhe Ministria e Shëndetësisë kanë njoftuar të martën se sot në orën 15:45 në Aeroportin Ndërkombëtar “Adem Jashari” do të mbërrijë një kontingjent i masave mbrojtëse dhe pajisjeve mjekësore, donacion i Republikës së Turqisë, për institucionet e Kosovës për menaxhimin e situatës epidemiologjike me COVID-19.

Me rastin e arritjes së këtij donacioni, në ceremoninë e pranim-dorëzimit do marrin pjesë Ambasadori i Republikës së Turqisë në Kosovë, Çağrı Sakar, ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia dhe Ardian Arifaj, këshilltar politik i Presidentit të Republikës së Kosovës.

Të ngjajshme

BE, strategjia e rimëkëmbjes në forcimin e teknologjisë së pastër dhe të gjelbër

Kushtrim Guraj

OKB nuk arriti të mbledhë fondin humanitar prej 2,4 miliardë dollarë për Jemenin

Kushtrim Guraj

OKB dërgon mbi 100 maune me ndihma në Idlib

Kushtrim Guraj

Kosovë, seanca për votimin e qeverisë së re do të mbahet të mërkurën

Kushtrim Guraj

Turqia u bën thirrje të rinjve të suksesshëm të vazhdojnë arsimimin në vend

Kushtrim Guraj

Turqia hap një spital tjetër të urgjencave në Stamboll

Kushtrim Guraj

Thaçi: Është hapur rruga për krijimin e qeverisë së re

Kushtrim Guraj

Qeveria e Kosovës shton masa të reja të reciprocitetit tregtar me Serbinë

Kushtrim Guraj

Arabia Saudite hap xhamitë, pezullimi vazhdon në Mekë

Kushtrim Guraj

* Nëse radiot nuk funksionojnë, Kliko KËTU