Rtv Pendimi
Good life Restaurant
auto lider
Samet Tours
Kuzhinë

Toptha çokollate me fëstëkë

Muslim Shop

Ëmbëlsirat me fëstëkë janë ide e shkëlqyeshme për adhuruesit e aromës së tyre karakteristike

Topthat nga fëstëkët kombinohen shkëlqyeshëm me qumësht dhe shijen e bëjnë të papërsëritshme.

Kjo është receta…

Përbërësit:

– 1 filxhan e gjysmë fëstëk të bluar,
– 1 të bardhë të vezës,
– 1 filxhan e gjysmë sheqer pluhur,
– 50 gogla çokollatë të zezë,
– ¼ e filxhanit fëstëkë të grirë,
– 1 filxhan qumësht të ftohtë.

Përgatitja:

  1. Fëstëkët e bluar, të bardhët e vezës dhe sheqerin pluhur përzieni derisa tretja të bëhet në formë brumi.

  2. Nxehni furrën në 350 gradë. Ndani tretjen në gjashtë pjesë të barabarta dhe vendosni në kallëpe për ëmbëlsira.

  1. Piqni 20 minuta, nxirrni nga furra dhe lini të qëndrojnë 1 orë, para se brumin nga fëstëkët ta nxirrni nga kallëpet.

  2. Shkrini goglat e çokollatës në furrën e mikrovalës dhe përdorni për t’i lyer skajet. Mbuloni me fëstëkë të grirë. Lërini të ftohen një orë. /Telegrafi/

Të ngjajshme

Sallatë me dredhëza e fileta pule

Kushtrim Guraj

Lakror misri me hithra

Kushtrim Guraj

Gurabije mjalti me grizë: Sekreti i ëmbël i kuzhinës së gjyshes

Kushtrim Guraj

Vezë sipas mënyrës së peshkatarëve

Kushtrim Guraj

Patate dhe kungullesha në salcë kërpudhash

Kushtrim Guraj

Bukë misri e lirë dhe e shpejtë: provoni bukën e misrit me kokrra të plota misri (Video)

Kushtrim Guraj

Pite me djathë sipas recetës së vjetër boshnjake!

Kushtrim Guraj

Lakra të skuqura në salcë beshameli: Drekë për gjithë familjen!

Kushtrim Guraj

Lakra të skuqura në salcë beshameli: Drekë për gjithë familjen!

Kushtrim Guraj