Rtv Pendimi
Kuzhinë

Toptha çokollate me fëstëkë

Ëmbëlsirat me fëstëkë janë ide e shkëlqyeshme për adhuruesit e aromës së tyre karakteristike

Topthat nga fëstëkët kombinohen shkëlqyeshëm me qumësht dhe shijen e bëjnë të papërsëritshme.

Kjo është receta…

Përbërësit:

– 1 filxhan e gjysmë fëstëk të bluar,
– 1 të bardhë të vezës,
– 1 filxhan e gjysmë sheqer pluhur,
– 50 gogla çokollatë të zezë,
– ¼ e filxhanit fëstëkë të grirë,
– 1 filxhan qumësht të ftohtë.

Përgatitja:

  1. Fëstëkët e bluar, të bardhët e vezës dhe sheqerin pluhur përzieni derisa tretja të bëhet në formë brumi.

  2. Nxehni furrën në 350 gradë. Ndani tretjen në gjashtë pjesë të barabarta dhe vendosni në kallëpe për ëmbëlsira.

  1. Piqni 20 minuta, nxirrni nga furra dhe lini të qëndrojnë 1 orë, para se brumin nga fëstëkët ta nxirrni nga kallëpet.

  2. Shkrini goglat e çokollatës në furrën e mikrovalës dhe përdorni për t’i lyer skajet. Mbuloni me fëstëkë të grirë. Lërini të ftohen një orë. /Telegrafi/

Të ngjajshme

Bukë me miell liri dhe fara liri

Qëndrim Ibrahimi

Drekë e gjelbër e pjekur në furrë: E lirë, e shijshme, dietale, e shkëlqyeshme!

Qëndrim Ibrahimi

Gullash me suxhuk dhe qiqra: Drekë e lëngët e cila do t’i pëlqejë gjithë familjes!

Qëndrim Ibrahimi

Qoftere nga fasulja: Ushqim i shijshëm për fillestarët

Qëndrim Ibrahimi

Borani të marinuara kreshmore, por edhe e shijshme nga frigoriferi me ngrirje të thellë

Qëndrim Ibrahimi

Toptha brazilianë nga mielli dhe djathi: Paragjellë shumë e shijshme dhe do t’u pëlqejë të gjithëve!

Qëndrim Ibrahimi

Sallatë me dredhëza e fileta pule

Kushtrim Guraj

Lakror misri me hithra

Kushtrim Guraj

Gurabije mjalti me grizë: Sekreti i ëmbël i kuzhinës së gjyshes

Kushtrim Guraj

* Nëse radiot nuk funksionojnë, Kliko KËTU