Rtv Pendimi
Shkenca dhe teknologjia

Toyota tërheq 2.4 milionë automjete hibride për problemin me motorin

Gjiganti japonez i automjeteve, Toyota, ka njoftuar për tërheqjen e 2.43 milionë automjeteve hibride nga Japonia dhe vendet tjera, nga shkaku i një problemi që kanë me motorin, transmeton Anadolu Agency (AA).

Kompania tha të premten se në raste të rralla, mund të ndodhë që automjetet të mos mund të transferohen në regjimin e vozitjes “failsafe”, si dhe të humbasin fuqinë dhe shpejtësinë.

Sistemi servo i drejtimit dhe frenimi do të vazhdojnë të funksionojnë, por humbja e shpejtësisë mund të rezultojë me një përplasje.

Toyota konfirmoi se tërheqja ka të bëjë me modelet hibride Prius dhe Auris Hybrids të prodhuara nga tetori i vitit 2008 deri në nëntor të vitit 2014. Janë përfshirë 1.25 milionë automjete në Japoni, 807.000 në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, 290.000 në Evropë dhe 3.000 në Kinë, dhe pjesa tjetër është në vende të ndryshme të botës.

Toyota tha se do të përditësojë softuerin dhe se do të zgjidhin problemin pa pagesë.

Të ngjajshme

Si t’i mbani shpenzimet në nivel të njëjtë edhe kur energjia elektrike shtrenjtohet

Urim Isma

Shtatë gjëra të cilat nuk e keni ditur që mund t’i bëni në Facebook (Foto)

Kushtrim Guraj

WhatsApp sjell funksionin e shumëkërkuar të sigurisë

Kushtrim Guraj

Prodhohet kostumi që ndihmon të paralizuarit të ngrihen në këmbë

Kushtrim Guraj

Çfarë është inteligjenca dhe si matet?

Kushtrim Guraj

VW zyrtarisht me fabrikë në Turqi, kjo është vlera e mega-investimit

Kushtrim Guraj

Huawei Mate 30 Pro me ekran që përfshinë edhe pjesët anësore dhe kamerë të fuqishme

Qëndrim Ibrahimi

Rrjetet sociale nxisin depresion tek të rinjtë

Kushtrim Guraj

Google sjell dizajnin e ri për Play Store

Kushtrim Guraj