Rtv Pendimi
Konvertime Lajme

Tregtari holandez pranon Islamin, u ndikua nga sjelljet e muslimanëve ndaj tij

Një tregtar holandez me emrin Maxwell Ifeanyi i cili shpeshherë ka vizituar Turqinë, është konvertuar në besimin Islam duke e marrë emrin “Xhuma Rejjan”, raporton Anadolu Agency (AA).

Maxwell Ifeanyi, me origjinë nga Nigeria, ka filluar të hulumtojë besimin Islam pasi është ndikuar nga njerëzit që i ka njoftuar në provincën qendrore të Turqisë, Kayseri, të cilën e ka vizituar shpeshherë për të zhvilluar tregti.

Ifeanyi i cili ka aplikuar tek myftinia dhe ka ndërruar emrin në “Xhuma Rejjan”, me anë të një ceremonie të konvertimit në Myftininë e Kayseri është konvertuar në Islam.

Myftiu i provincës, Şahin Güven, në fjalimin gjatë ceremonisë tregoi se Xhuma Rejjan ka filluar hulumtimet për Islamin pasi është ndikuar shumë nga sjelljet e njerëzve në Kayseri, si dhe nga morali i muslimanëve.

Ai theksoi se Rejjan dy vite me radhë ka hulumtuar fenë islame, duke treguar se këtu kanë rol të madh edhe biznesmenët nga ky qytet.

Ndërsa Xhuma Rejjan, tha se Islamin e ka hulumtuar pas sjelljeve të njerëzve ndaj tij dhe se në fund ka vendosur të bëhet musliman duke e dhënë vendimin e drejtë.

Pas ceremonisë myftiu i dhuroi Rejjan, Kuran-i Kerimin.

Të ngjajshme

Tërnava takohet me ministrin saudit, Arabia Saudite e gatshme për ta ndihmuar Kosovën

Urim Isma

Osmani takon diplomatët norvegjez: Qeveria e ardhshme do të udhëhiqet nga njerëz të pakorruptuar

Urim Isma

Bombonjerë në formë të Shqipërisë së Madhe në raftet e Serbisë

Urim Isma

Presidenti Thaçi: Feja në Kosovë në shërbim të forcimit të paqes dhe tolerancës

Urim Isma

Në Kosovë ka shkallë të ulët të ndëshkimit të korrupsionit

Urim Isma

Shpalosi në Tivar flamurin shqiptar, gjobitet 300 euro dhe dëbohet nga Mali i Zi

Urim Isma

Moti i keq në Itali, përmbytet për herë të tretë Venecia

Urim Isma

Ndotja e ajrit mund të shkaktojë “mjegulla vrasëse” në qytetet e mëdha

Urim Isma

Shqipëri, mbahet aktiviteti “Pejgamberi Muhamed dhe familja”

Kushtrim Guraj