Rtv Pendimi
Samet Tours
auto lider
Good life Restaurant
Vip Well
Shëndetësi

Truku i thjeshtë që jua ulë shtypjen e gjakut brenda një minute

Muslim Shop

 

Shtypja e lartë e gjakut apo hipertensioni është diçka nga e cila nuk keni nevojë të vuani kur nuk keni ilaçe në dispozicion, pasi që ekspertët kanë zbuluar një truk të thjeshtë që mund t’ju ndihmojë në situata të tilla.

Paraprakisht duhet të keni parasysh se hipertensioni njihet edhe si “vrasës i heshtur” nga doktorët, pasi që i ka pasojat shumë serioze, transmeton Telegrafi.

Disa nga simptomat përfshijnë dhimbjet e mëdha të kokës, problemem e shikim, dhimbje në vesh apo gjoks, etj.

Sa i përket pasojave, ato janë të llojllojshme. Disa prej pasojave që mund t’i shkaktojë shtypja e lartë e gjakut është sulmi në tru, sulmi në zemër, demenca, etj.

Sidoqoftë, çfarë duhet të bëni në rastet kur vuani nga shtypja e lartë e gjakut por nuk keni ilaçe afër?

Truku i famshëm

Kjo pikë e shtypjes (siç shihet në foton kryesore) është shumë e lehtë për ta gjetur. Ajo është në maje të gishtit të mesit në dy duart.

Shtypeni atë me një laps dhe mbajeni të paktën një minutë për ta zvogëluar shtypjen e gjakut.

Mbajeni mend se ky truk nuk është shërim për shtypjen kronike të gjakut, por si truk emergjent kur nuk keni opsione tjera. /Telegrafi/

Të ngjajshme

Plotësoni nevojat për hekur me këto ushqime

Kushtrim Guraj

Hurmat, a e lehtësojnë lindjen?

Kushtrim Guraj

Hudhër e zier apo e freskët?

Kushtrim Guraj

Çfarë të bëni për të parandaluar hemorroidet?

Kushtrim Guraj

Mjekra mbron nga dhimbja e fytit dhe kanceri i lëkurës, por ngadalëson edhe plakjen

Kushtrim Guraj

Mishi i kuq hap rrugë për sulme të zemrës

Kushtrim Guraj

Aroma e portokallit forcon imunitetin!

Kushtrim Guraj

Cigarja e mëngjesit është dyfish më e dëmshme

Kushtrim Guraj

Përdoreni limonin për të eliminuar dhembjen e gjunjëve

Kushtrim Guraj