Rtv Pendimi
Good life Restaurant
Samet Tours
auto lider
Lajme

Turqi, gjenden mbishkrime të lashta 883 vjet

Muslim Shop

Gjatë kërkimeve në një kështjellë të lashtë në lindje të Turqisë, studentët turq kanë zbuluar mbishkrime që datojnë nga një periudhë gati 900 vjet më parë, raporton Anadolu Agency (AA).

Mbishkrimet e lashta 883-vjet, si dhe disa qeramika të vjetra 5.000 vjet, u zbuluan nga arkeologët postdiplomikë që punojnë në këtë vend arkeologjik me leje të Ministrisë së Kulturës dhe Turizmit të Turqisë.

Gërmimet filluan në korrik në rrethin Ahlat, i njohur gjithashtu si “Kubbetul-Islam”, që gjendet në provincën lindore Bitlis.

Gjatë hulumtimeve, studentët arritën të përcaktojnë datën e disa pjesëve të kalasë në Qytetin e Vjetër Ahlat dhe mbishkrimin e lashtë. Ata njoftuan se ato datojnë nga dinastia Ahlatshah (Shah-Armen), shekuj më parë në Anadoll, në kohën kur turqit Selxhuk po formonin perandorinë.

Sundimtarët turkmenë Shah-Armen ose Ahlatshah, me qendër në bregun veriperëndimor të Liqenit Van, mbretëruan midis shekujve 11 dhe 12.

Mehmet Kulaz, i cili drejton gërmimet në Ahlat, tha për AA se sipas gjetjeve nga gërmimet e tyre, njerëzit kanë jetuar në pjesë të kalasë 5.000 vjet më parë.

Kulaz, i cili gjithashtu drejton Departamentin e Arteve të Bukura në Universitetin Yüzüncü Yıl në Van, tha se kanë gjetur copa të shumta të qeramikës rreth kalasë, në fund të mureve të saj dhe në sipërfaqe.

Ai shtoi se kalaja ishte shtëpi e civilizimeve të ndryshme historike dhe është e pasur me mbetje të kulturave të lashta.

Të ngjajshme

“Investimet në spitale janë për një mjekësi moderne në Kosovë”

Kushtrim Guraj

Rtv Pendimi ju uronë festën e Kurban Bajramit

Kushtrim Guraj

Indonezi, gruaja kurseu duke mbledhur mbeturina 26 vite për të udhëtuar në Haxh

Qëndrim Ibrahimi

Spanjë, shpëtohen 59 migrantë në Mesdhe

Kushtrim Guraj

Studentët dhe nxënësit nga Shqipëria do të vizitojnë Turqinë

Kushtrim Guraj

Me karrocë drejt Haxhit: Rrëfimi i 34-vjeçarit nga Vushtrria, ëndrra e të cilit tanimë është realitet

Kushtrim Guraj

Edhe një doktore shkence i shtohet Kosovës

Hevzi Hasani

Turqia shpall vendimet e Këshillit të Lartë Ushtarak

Kushtrim Guraj

Xhumaja nesër falet me mesazhin për kujdesin në trafik

Hevzi Hasani