Rtv Pendimi
Lajme

Turqia shpall vendimet e Këshillit të Lartë Ushtarak

Zëdhënësi presidencial i Turqisë, İbrahim Kalın, ka shpallur vendimet e Këshillit të Lartë Ushtarak, raporton Anadolu Agency (AA).

Kalın tha se 14 gjeneralë dhe admiralë ishin graduar në rangun tjetër. Po ashtu, nga 30 gushti 40 kolonelë ishin promovuar në gjeneralë dhe admiralë. Ai shtoi se kjo do të reduktojë numrin e gjeneralëve dhe admiralëve në forcat turke nga 241 në 233.

Ai bëri të ditur se një gjeneral do të largohet më 1 shtator pasi ai ka mbaruar vitet e tij të shërbimit, ndërsa 47 gjeneralë dhe admiralë do të largohen nga 30 gushti pasi nuk janë listuar si staf i përhershëm.

Siç tha zëdhënësi presidencial, Gjeneral majori İrfan Özsert, është promovuar në gjeneral-lejtant brenda Komandës së Forcave Tokësore të Turqisë.

Këshilli i Lartë Ushtarak mbajti mbledhjen e saj vjetore verore në kompleksin presidencial nën kryesinë e presidentit Recep Tayyip Erdoğan.

Mbledhja, e cila përcakton axhendën për ushtrinë turke dhe zakonisht merret me promovime, shkarkime dhe vendime të tjera të personelit, zgjati një orë e gjysmë.

Të ngjajshme

Madhështore: Shoqata ‘Jetimat e Ballkanit’ bën me shtëpi 128 familje më 28 nëntor, në dekadën e parë të themelimit të saj

Urim Isma

SHBA-ja thotë se paratë e naftës në Siri do t’i marrin kurdët

Urim Isma

Alvin Berisha, nga kampi sirian, bashkohet me babain dhe dy motrat në Itali

Urim Isma

Në PZAP dorëzohen 100 ankesa nga subjektet politike dhe kandidatët

Urim Isma

Pas protestave, MASHT-i anulon konkursin për bursa

Urim Isma

Ramiz Lladrovci ftohet nga Specialja

Urim Isma

Studentët kërkojnë anulimin e konkursit për bursa, paralajmërojnë ndërprerje të mësimit

Urim Isma

Presidenti maqedonas Stevo Penadrovski pritet të takojë Macronin javën tjetër

Urim Isma

Bllokohet shitja e biletave për ndeshjen me Francën, vetëm një sektor i lirë

Urim Isma