Rtv Pendimi
Kuriozitete

Vendi ku çaji përgatitet direkt nga vullkani

Kafeneja Chalet de tia Merces ndodhet në qytetin e vogël Furnas në Sao Miguel në Portugali.

Pronarja e kafenesë Paula Aguar këtu përgatit çajin nga kazani i vullkanit, duke përdorur ngrohjen e ujit gjeotermal nga toka.

Kjo procedurë e bën këtë kafene si vendin e vetëm unik në gjithë botën.

Qyteza Furnas ndodhet në afërsi të vullkanit aktiv në ishullin më të madh Azore në Portugali.

Jo vetëm çaji i gjelbër këtu, por edhe ushqimet tjera përgatiten në skarën natyrale, më saktë në nxehtësinë e vullkanit dhe shiten në rrugë për një euro.

Restoranti i Paulës ndodhet pranë lumit tropikal. Nëse pyetni pse uji në çaj merr ngjyrën vjollcë, Paula shpjegon se hekuri në ujin e vullkanit krijon reaksion me antioksiduesit e çajit të gjelbër duke ndryshuar ngjyrën në vjollce.

Duhet pritur vetëm disa minuta pasi së bashku me ngjyrën ndryshon edhe shija e çajit.

Paula nuk e ka hapur kafenenë rastësisht. Ajo është biolog e diplomuar mbi mjedisin dhe evolucionin. Përveç kafenesë, ajo punon si profesoreshë në fakultet dhe përfundimisht nuk ka dyshim se ajo e di se çfarë bën derisa përgatit çajin.

Të ngjajshme

Turqi, zbulohen fosile 9 milionë vite të vjetra

Kushtrim Guraj

Gjuha arabe është e jashtëzakonshme

Kushtrim Guraj

Francë, vala e nxehtë solli temperatura të larta rekorde

Kushtrim Guraj

Shkencëtari japonez e pranoi Islamin për shkak të ajetit për fikun dhe ullirin

Kushtrim Guraj

Qatar Airways linja numër një ajrore në botë

Kushtrim Guraj

Turistët interesim të lartë për “ylberin në tokë”

Kushtrim Guraj

Qyteti turk Iğdır një nga vendet më të rëndësishme për shkencën e zogjve

Kushtrim Guraj

Minberi i Salahudinit në Xhaminë e Qytetit Halil ( Ibrahimi alejhi selam )

Kushtrim Guraj

37 vjet pa e humbur asnjë namaz në xhaminë Pejgamberit a.s.

Kushtrim Guraj

* Nëse radiot nuk funksionojnë, Kliko KËTU