Rtv Pendimi
auto lider
Good life Restaurant
Shkenca dhe teknologjia

WordPress fuqizon 30% të uebsajteve

Muslim Shop

WordPress tashmë fuqizon 30% të uebit sipas firmës analitike W3Techs. Kjo përfaqëson 5% rritje pas dy vitesh kur WordPress arriti në 25% në Nëntor të 2015-ës.

Vlen të përmendet se kjo statistikë vjen nga mbarë uebi, pavarësisht nëse një uebsajt përdor sistem të menaxhimit të përmbajtjes (CMS) ose jo.

Në hapësirën e CMS-ve, WordPress zë 60.2%, një rritje tjetër nga 58.7% në Nëntor të 2015-ës.

Rivali më i afërt CMS është Joomla e cila është rritur në 3.1% ndërsa në tregun e CMS-ve zë 6.3%.

Gjithashtu duhet theksuar se të dhënat i referohen jo vetëm softuerit të burim të hapur WordPress, por edhe platformës WordPress.com.
W3Techs skanon 10 milion uebsajtet më popullore në botë bazuar në rankimet e Alexa.

Të ngjajshme

Rrjetet sociale nxisin depresion tek të rinjtë

Kushtrim Guraj

Google sjell dizajnin e ri për Play Store

Kushtrim Guraj

A është tkurrur mali më i lartë në botë?

Kushtrim Guraj

Stamboll, hapet qendra teknologjike e Microsoft-it

Kushtrim Guraj

Çka pas Ramazanit?

Kushtrim Guraj

Shitja globale e telefonave për Huawei është më e lartë se ndonjëherë më parë

Kushtrim Guraj

Zyrtare: OnePlus lajmëron datat dhe kohën e lansimit të OnePlus 7

Kushtrim Guraj

Alibaba shpërndan postën me anë të “njohjes së fytyrës”

Kushtrim Guraj

Telefonët iPhone 5G mund të arrijnë vitin e ardhshëm, me procesorët nga Qualcomm

Kushtrim Guraj