Rtv Pendimi
Lajme

Xhamia Al-Aksa mbyllet për 3 javë për shkak të COVID-19

Xhamia Al-Aksa në Kuds do të mbyllet për tre javë për shkak të përhapjes së koronavirusit (COVID-19), njoftoi sot Vakëfi Islam i Kudsit, raporton Anadolu Agency (AA).

“Adhuruesit dhe vizitorët nuk do të pranohen në xhami që nga e premtja për një periudhë tre javore për shkak të shpërthimit të virusit”, tha për AA, Hatem Abdel Qader, një anëtar i Vakëfit Islam të Kudsit.

Ai megjithatë tha se xhamia do të mbetet e hapur për thirrjen e ezanit, rojet e xhamisë dhe stafin.

Sipas autoriteteve shëndetësore palestineze, numri i rasteve me COVID-19 në Kuds ka arritur në 8.000 që nga qershori.

Xhamia Al-Aksa u mbyll për dy muaj në fund të marsit për shkak të shpërthimit të koronavirusit.

Xhamia Al-Aksa është vendi i tretë më i shenjtë në botë për muslimanët. Hebrenjtë e quajnë zonën Mali i Tempullit, duke pretenduar se është vendi i dy tempujve hebrenj në kohërat antike.

 

Të ngjajshme

Shqipëria goditet nga një tërmet 4,5 ballë

Kushtrim Guraj

Arabia Saudite nga 4 tetori gradualisht do të nisë vizitat për umre

Kushtrim Guraj

Francë, deputetët largohen nga takimi pasi një studente ishte me mbulesë

Kushtrim Guraj

Myftiu Tërnava priti në takim imamin dhe anëtarin e Komunitetit Mysliman Shqiptar të Mbretërisë së Bashkuar

Hevzi Hasani

Arrijnë në Kosovë 25 ekspertë gjermanë për ofrim të ndihmës rreth COVID-19

Kushtrim Guraj

Kryeministri Rama viziton monumentet osmane në Berat që po restaurohen nga TIKA

Kushtrim Guraj

Nxënësit e klasave 7,8,9,11 dhe 12 i kthehen mësimit

Kushtrim Guraj

Bashkohen shqiptarët në Zvicër

Kushtrim Guraj

Dhjetëra kolonë hebrej bastisin xhaminë Al-Aksa

Kushtrim Guraj

* Nëse radiot nuk funksionojnë, Kliko KËTU