Rtv Pendimi
Lajme

Zagreb, konferencë rajonale mbi turizmin

Në konferencën rreth turizmit vjetor “A mundet turizmi kroat 365? – Hapi 2”, në Zagreb marrin pjesë tre ministra nga rajoni me qëllim të arritjes së lidhshmërisë, bashkëpunimit dhe shkëmbimit të përvojave për forcimin e fazës të para sezonit turistik dhe pas sezonit turistik, raporton Anadolu Agency (AA).

Problemi i sezonalitetit të lartë dhe mungesës së sezonit turistik gjatë tërë vitit janë të përbashkëta për shumicën e vendeve mesdhetare, prandaj në konferencë marrin pjesë ministri Zdravko Poçivalshek nga Sllovenia, ministri Blendi Klosi nga Shqipëria, ministri Pavle Raduloviç nga Mali i Zi dhe si nikoqiri, ndihmës ministri kroat i Turizmit Frano Matushiç.

Ministri slloven i Turizmit për bashkëpunimin mes Kroacisë dhe Sllovenisë në fushën e turizmit tha se ishte në nivelin më të lartë, duke theksuar se dy vendet bëjnë promovime të përbashkëta në tregjet e largëta të Japonisë, Koresë së Jugut dhe Kinës, për disa vite me radhë nën sloganin e përbashkët “Experience Croatia, feel Slovenia”.

“Në Slloveni nuk kemi të bëjmë me çështjen e sezonalitetit, sepse në ato katër muaj, nga 6 deri në 9, 50 për qind e të gjitha bujtjeve janë realizuar ndryshe nga Kroacia, e cila bën mbi 80 për qind në atë periudhë”, tha Poçivalshek.

“Turizmi nuk ka kufizime, turizmi lidh. Nëse duam të jemi të suksesshëm si një rajon, ne do të duhet të bashkëpunojmë dhe të promovojmë së bashku rajonin”, përfundoi Poçivalshek.

Ai si sukses theksoi faktin se në tre vitet e fundit Sllovenia ka rritur numrin bujtjeve për 1 milion në vit, kështu vitin e kaluar ka regjistruar mbi 12 milionë bujtje.

Ministri malazez Raduloviç deklaroi se Mali i Zi po përpiqet të pozicionojë veten si një destinacion turistik gjithëvjetor me cilësi të lartë, duke lehtësuar sezonalitetin që ofron dielli dhe deti.

Ai shtoi se “është e nevojshme që ofertën e ndarë të vendeve të rajonit ta bashkojmë me një bashkëpunim cilësor dhe të marketingut në një grup të madh”.

Raduloviç e konsideroi si të shkëlqyeshme bashkëpunimin aktual të turizmit midis vendeve të rajonit në fushën e industrisë së turizmit që marrin pjesë në këtë konferencë.

Në Kroaci, turizmi përbën 17 për qind të Prodhimit të Brendshëm Bruto (PBB) tha Buriloviç, duke shtuar se vendet me ekonomi të fortë këtë pjesë e mbajnë në rreth 5 për qind, duke forcuar segmente të tjera dhe aktivitete plotësuese të turizmit.

Të ngjajshme

Kosova pranon donacion nga Jordania për menaxhimin e COVID-19

Kushtrim Guraj

Kompanitë turke prodhojnë mini-tank pa ekuipazh

Kushtrim Guraj

BE ndihmon Kosovën me donacion në vlerë 800 mijë euro në përballjen me COVID-19

Kushtrim Guraj

“Franca luan lojë të rrezikshme në Libi”

Kushtrim Guraj

Rama: Shqipëria e ka detyrim të mbështesë Kosovën pa kushte

Kushtrim Guraj

Thaçi: Nëse aktakuza konfirmohet, do të jap dorëheqje

Kushtrim Guraj

Turqia kreu operacionin më të madh kundër drogës

Kushtrim Guraj

BIK vendos: Anulohet haxhillëku

Kushtrim Guraj

Hoti: Liberalizimi i vizave mbetet një nga çështjet më urgjente që duhet të zgjidhim

Kushtrim Guraj

* Nëse radiot nuk funksionojnë, Kliko KËTU