Rtv Pendimi
Lajme

Zjarr në një spital në Dusseldorf të Gjermanisë, një i vdekur dhe dhjetëra të lënduar

Një zjarr u përhap përmes një spitali në Dusseldorf të hënën natën, duke vrarë një person.

Sipas mediave të huaja, zjarri filloi në katin e dytë të Spitalit Marien, që ndodhet në pjesën veriore të qytetit.

Thuhet se zjarri shpërtheu në një dhomë, afër të cilës u gjet i vdekur një burrë 77-vjeçar.

Siç thuhet tutje, flakët pastaj u përhapën lart dhe në të gjithë pesë katet e spitalit.

Përafërsisht 100 njerëz duheshin trajtuar dhe rreth 72 vuanin nga thithja e tymit. Shtatë nga të lënduarit ishin në gjendje kritike.

Shumica e të plagosurve u transportuan në spitalet e zonës tjetër, por një pacient duhej të dërgohej me helikopter në një klinikë në qytetin e Aachen.

Mbi njëqind zjarrëfikës u përgjigjën në vendngjarje dhe u desh afërsisht një orë për të kontrolluar zjarrin, për shkak të një linje oksigjeni që rridhte, ndërsa viktimat u shpëtuan përmes përdorimit të shkallëve dhe daljeve emergjente, si dhe shkallëve të jashtme.

Shkaku i zjarrit nuk u bë i njohur menjëherë.

Të ngjajshme

Gjenden 39 kufoma brenda një kamioni në Britaninë e Madhe

Urim Isma

Shefi i Pentagonit në Irak për të biseduar tërheqjen e trupave nga Siria

Urim Isma

Shqiptarët më dembelët e Evropës, 80 për qind nuk bëjnë asnjë aktivitet fizik

Urim Isma

Thaçi për rezolutën “Bytyqi”: Kur është në pyetje Kosova, SHBA-ja është një

Urim Isma

Erdoğan: Turqia dhe Rusia nuk do të lejojnë asnjë ‘axhendë separatiste’ në Siri

Urim Isma

Sot pritet të takohen përsëri LVV-LDK

Urim Isma

Viktimat e krimit në Kosovë, të pambrojtura

Urim Isma

Rinumërohen mbi 73% e vendvotimeve

Urim Isma

Vuçiq: Kurti po shoqërohet me Rada Trajkoviqin, Beogradi nuk e sheh Kosovën me dylbi ushtarake

Urim Isma